Irak'ın güvenliği Türkiye için hayatidir

Irak'ın güvenliği Türkiye için hayatidir


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başkanı Mesud Barzani ile düzenlediği ortak basın toplantısında soruları yanıtladı.

Konuşulan güvenlik konularının detaylarına ilişkin soru üzerine Davutoğlu, Irak'ın bir bütün olarak güvenliğinin Türkiye için önemine değindi. 

Davutoğlu, şöyle devam etti:

Özelde de sınır bölgemiz olduğu için Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin de Kürt bölgesinin güvenlik ve istikrarı Türkiye için, kendi güvenliğini doğrudan ilgilendiren hayati bir konudur. Türkiye, Kürt bölgesinin güvenliği için gereken her türlü desteği verecektir. Bu bizim için hem tarihi ve insani, hem de stratejik bir konudur. Eğitim konusunu da ele aldık, bu da dahil olmak üzere vereceğimiz bundan sonra güvenlik alanında vereceğimiz destekler artarak devam edecektir.

Peşmerge'nin eğitimi

Iraklı bir gazetecinin, Peşmergelerin eğitimi nasıl olacak, Kobani'ye başka peşmerge güçleri geçebilir mi? sorusu üzerine de Davutoğlu, Barzani ile sadece Irak içindeki değil, Ortadoğu'daki gelişmeleri de kapsamlı şekilde ele aldıklarını bildirdi. 

Ahmet Davutoğlu, Çünkü artık her konu bir diğeri ile ilişkili. Kobani'ye Peşmerge'nin geçişine izin vermemiz aslında aramızda oluşan güven ilişkisinin çok çarpıcı bir yansımasıdır. Çünkü bu bölgeler bir taraftan bize komşu, bir taraftan Irak'a, Irak içinde de Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne komşu. Dolayısıyla bütün konuları birlikte ele almamız ve ortak hareket etmemiz son derece doğal. Bundan sonra da gerektiği zaman gereken her yerde birlikte tedbir almaya, birlikte güvenlik konusunu konuşmaya ve gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz diye konuştu. 

Enerji konusu

Enerji alanında Türkiye'nin önerilerinin sorulması üzerine de Davutoğlu, Dün Sayın İbadi ile de bugün Sayın Barzani ile de çok detaylı olarak enerji meselesini ele aldık.  Enerji dosyası, öyle bir dosya ki herkes makul, akılcı bir yolla davranırsa, sonunda herkes karlı çıkar. Eğer bir anlaşma sağlanırsa bundan en çok Türkiye memnun olur. Bunun için de elimizden gelen gayreti gösteririz. Ama Türkiye'nin enerji ihtiyacı açık ve Türkiye verdiği sözlerde her zaman durmuştur açıklamasını yaptı.  

MİT Müsteşarının da heyette yer alması

Davutoğlu, Sayın MİT Müsteşarı Hakan Fidan ziyaretinizde size eşlik ediyor. Herhangi bir nedeni var mı? sorusunu yanıtlarken şunları kaydetti:

Sayın Hakan Fidan'ın bana eşlik etmesi, son derece doğaldır. Güvenlik söz konusu olan her yerde istihbarat da en asli unsurdur. Bu çerçevede gerek Bağdat'ta gerek Erbil'de muhataplarla görüşmeler yapmıştır ve bunları da bize rapor etmiştir. Bundan sonra da bu tür temaslar devam edecek.

Türkiye insani konularda her zaman kardeşlerimizin yanındadır

Görüşmede dört önemli konuyu ele aldıklarını bildiren Davutoğlu, bunların başında insani durumun geldiğini ifade etti.

IŞİD'in saldırıları ve daha önceki gerginliklerde 2 milyona yakın mültecinin yerinden olduğunu ve büyük kısmının IKBY'nin alanına girdiğini anlatan Davutoğlu, "Türkiye'de de Suriye ve Irak'tan gelen 2 milyona yakın kardeşimizi ağırlıyoruz. Sayın Barzani'ye söylemiş olduğum gibi, Türkiye bu insani konularda her zaman kardeşlerimizin yanındadır. Duhok'ta 35 bin kişilik 3 kamp inşa ettik bundan sonra da insani yardımlarımızı artırarak sürdüreceğiz diye konuştu.

Görüşmedeki ikinci konunun güvenlik alanı olduğunu anlatan Davutoğlu, IŞİD'in son aylarda artan saldırıları ve doğrudan Kürt bölgesini hedef almasıyla artan güvenlik konusunun detaylı şekilde ele alındığını söyledi.

Bir kez daha ifade ediyorum, Irak'ın güvenliği Türkiye için hayatidir. Kürt bölgesinin güvenliği ise bizim için en öncelikli konudur, Türkiye'nin güvenliğini doğrudan ilgilendiren bir husustur diyen Davutoğlu, görüşmede güvenlik ihtiyaçlarını konuştuklarını, güvenlik ve istikrarın temini için iki ülkenin birlikte atacağı adımları ele aldıklarını bildirdi.

Bağdat'ta son derece olumlu bir atmosfer gördüm

Üçüncü olarak siyasi konuların gündeme geldiğini belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

Irak'ta yeni bir hükümet göreve başladı. Bağdat'ta son derece olumlu bir atmosfer gürdüm. Irak'ın bütün liderleriyle görüştüm, bütün Iraklı siyasi grupların oluşturduğu bu yeni hükümet yapılanmasının içinde bundan sonra Irak'ta siyasi olarak olabilecek gelişmeleri de olumlu perspektif ile Sayın Barzani ile ele aldık. Dün Bağdat'ta da vurguladığım gibi Irak'ta bütün etnik, mezhebi, dini grupların hak ettiği temsil gücüne ulaştığı, herkesi kapsayan bir siyasi yapının oluşması hepimizin tercihidir ve bu yapı Irak'ın geleceğinin garantisidir.

Irak'ta hiçbir kesim şu veya bu gerekçeyle siyasi yapıdan dışlanmamalıdır. Herkes bu siyasi yapıda temsil gücüne ulaşmalı ve birlikte Irak inşa edilmelidir. Bu sedece Irak'ın başarısı değil bütün Irak'ın başarısı olacaktır.

Görüştükleri dördüncü alanın ekonomik işbirliği olduğunu dile getiren Davutoğlu, Irak'ta yaklaşık 12 milyarlık dış ticaretimizin 8 milyar civarını Kürt bölgesi ile yapıyoruz. Bin 500'den fazla Türk şirketi var 100 binden fazla vatandaşımız burada. Bu ilişkileri derinleştirmeye kararlıyız. Ekonomik alanda, her alanda işbirliğimizi güçlendireceğiz. Bütün bunları ele aldık değerlendirmesinde bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu