ABD'de kaçak göçmenlerin gözü Obama'da

ABD'de kaçak göçmenlerin gözü Obama'da


ABD Başkanı Barack Obama, iki başkanlık yarışında da öncelikli gündem maddelerinden birini göçmen sorunun çözülmesi olarak ortaya koysa da şu ana kadar Kongre’den kapsamlı bir göçmen reformu çıkarmayı başaramadı.

Kongre’nin göçmenlik reform konusunda orta bir yol bulamaması üzerine Obama, bir süre önce kendi yetkileri dahilinde bir kanun hükmünde kararname çıkaracağını duyurmuş ancak Kongre’deki Cumhuriyetçiler buna sert bir şekilde karşı çıkmıştı.

Cumhuriyetçilerin, başkanlık yetkisinin kullanılmasının, olası bir kapsamlı göçmenlik reformunu tamamen rafa kaldıracağı uyarısına rağmen dün video yayınlayan Obama, bugün yerel saatle 21.00’de kararnameyi açıklayacağını duyurdu.

Obama’nın kararnamesinin içeriği henüz bilinmiyor ama bu konuda bazı tahminler yürütülüyor.

İki konuda çözüm beklentisi var 

Konuyla ilgili Washington'da göçmenlik konusu üzerinde çalışan Butzel Long-Tighe Patton firmasının ortaklarından avukat Efe Poturoğlu, Obama’nın kendi başkanlık sınırlarını aşırı derecede zorlayan bir adım atmasını beklemediklerini ama iki önemli konuya geçici de olsa çözüm getirmesini öngördüklerini söyledi.

Poturoğlu, (Obama) İki konunun üzerinde duracak görünüyor. Birincisi belirli bir süredir ABD’de kaçak olarak yaşayan göçmenler. Büyük ihtimalle, son yapılan yorumlara göre, çocuğu ABD vatandaşı veya Yeşil Kart sahibi olan kişilerin yasal statüsüne yönelik bir düzenleme olacak. Çünkü Obama aileleri bir arada tutmaya çalışıyor dedi.

Obama’nın ikinci olarak sınır dışı edilme kriterlerine odaklanabileceğini ifade eden Poturoğlu, Tahminimizce, sınır dışı edilmelerin genel anlamda durması, yasa dışı göçmenlerden sadece sabıkalı göçmenlerin üzerine gidilmesi ve onların sınır dışı edilmesi şeklinde bir düzenleme getirebilir diye konuştu.

5 milyon kaçak göçmen için önemli haber

Obama’nın bu kararnamesinin geçici olacağını, göçmenlik sorununun asıl çözümü için geniş kapsamlı düzenlemelerin gerektiğini dile getiren Poturoğlu, Obama’nın kararının yaklaşık 5 milyon kaçak göçmeni etkileyebileceğini belirtti. 

ABD’de 11-13 milyon civarında kaçak göçmenin bulunduğu düşünülüyor.

Poturoğlu, Obama’nın kararı, göçmenlerin hayatını bayağı değiştirecek, sonuçta çalışma izinleri olmadan burada ehliyet bile alamıyorlar ifadesini kullandı.

Cumhuriyetçilerin, Obama’nın tek taraflı adım atmasına karşı çıktığını hatırlatan Poturoğlu, Obama’nın kararının içeriğine göre Cumhuriyetçilerin karşı atak olarak kapsamlı reformdan geri çekilebileceği görüşünü dile getirdi. 

Poturoğlu, Cumhuriyetçiler, yeni çalışma vizeleri, yeni Yeşil Kart kategorileri gibi konuları parça parça ele almak istiyor. O nedenle benim tahminim Cumhuriyetçilerin yeni yılda bu konuyu parça parça ele alabileceği yönünde dedi.

Cumhuriyetçilerin tavrı nedeniyle 2016 yılındaki başkanlık seçimine kadar kapsamlı bir reform beklemediklerini ifade eden Poturoğlu, Ancak Cumhuriyetçilerin mesela bu kararnameyi Yüksek Mahkeme’ye taşıma veya Obama için şahsi bir soruşturma başlatma gibi aşırı karşı yöntemlere gideceklerini de sanmıyorum çünkü bunlar seçimlerde onlara zarar verecektir değerlendirmesinde bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Osman Sınav'dan çarpıcı açıklama.
Türkiye
Darbeci kalleş mahkemede tehditler savurdu
Dünya
İsrail'de zorunlu askerlik karşıtı Yahudiler yol kesti

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu