Kırım'da 19 bin kişi yerinden oldu

Kırım'da 19 bin kişi yerinden oldu


Birleşmiş Milletler (BM), Kırım'da 19 bin kişinin yerinden edildiğini bildirdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Amerika, Avrupa ve Orta Asya Bölümü Başkanı Gianni Magazzeni, komiserliğin Ukrayna'daki insan hakları ihlallerine ilişkin yedinci raporunu, BM Cenevre Ofisi'nde açıkladı.

Magazzeni, Kırım'daki referandum sonrası dönem ve Ukrayna'da devam eden çatışmalar nedeniyle, 31 Ekim tarihine kadar Kırım'da 19 bin kişi yerinden edildi dedi.

Raporda, Kırım'da yerinden edilenlerin 5 bin 328'inin çocuk olduğu ifade edildi.

Kırım'da basın, toplantı, ifade, din ve vicdan özgürlüklerinin engellendiğinin örneklerle ortaya konduğu rapor hakkında konuşan Magazzeni, Kırım'da var olan baskılar sonucunda yerinden edilen ve kaybolan insan sayısında da artış yaşandığını vurguladı. 

Raporda, Rusya'nın, Kırım Özerk Cumhuriyeti'ni kendi politik ve hukuki sistemine katmak için entegrasyon çalışmalarına devam ettiği ve özellikle Kırım Tatarlarının bu süreçte tehditlere maruz kaldığı ifade edildi.

Kırım'daki insani durumun hala büyük bir sorun olduğunun altınının çizildiği raporda, Kırım Tatarlarının yüzde 90'ının kendi ana dillerini konuşamadığı bildirildi.

Ukrayna genelinde 10 Eylül itibariyle Kırım'da tutuklanan 2 bin 671 kişinin olduğu ve 287'sinin cezasını çektikten sonra Kırım'a geri dönmek istediğini bildirdiği ifade edildi.

Raporda ayrıca, Kırım'da, Kırım Tatarlarının kendi dillerini öğrenebileceği iki okul olduğu ve haftada sadece 2 saat dil eğitimi alabildikleri belirtildi.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu