Suriyeli çocuklar hak'tan yoksun

Suriyeli çocuklar hak'tan yoksun


İHH Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi basın danışmanı Burak Karacaoğlu, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü"nde Suriyeli 3 milyon çocuğun haklarından yoksun olduğunu söyledi.

savaş ve yoksulluğun hüküm sürdüğü Suriye'de çocukların yaşam mücadelesi verdiğini belirtti. 

İHH'nın Suriye'de savaş mağduru çocukları tehlikelerden korumak ve hayatta kalmalarını sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Karacaoğlu, şöyle devam etti:

Çocuk haklarının en çok gasbedildiği ülke, Suriye. İç savaşın 4 yıldır devam ettiği Suriye'de mağdur olanların başında çocuklar geliyor. İHH olarak ülke genelinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Araştırmalar, ülkedeki savaş nedeniyle kimsesiz kalan çocuk sayısının 500 bin olduğunu ortaya koydu. Yaklaşık 3 milyon Suriyeli çocuk aileleriyle yaşadıkları toprakları terk etti, kamplarda hayata tutunmaya çalışıyor.

Savaş, onların geleceğini çalıyor

Karacaoğlu, Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle tüm haklarından yoksun bırakılan çocukların yaşama hakkının bile ellerinden alındığını kaydetti.

Suriye'deki saldırılar nedeniyle birçok çocuğun hayatını kaybettiğini, bir kısmının yaralandığını ve sakat kaldığını aktaran Karacaoğlu, Suriye'nin Halep, Şam, Humus, Hama, İdlib kentleri başta olmak üzere birçok bölgesinde saldırılar devam ediyor. Saldırılara maruz kalan çocukların psikolojileri de bozuluyor. Eğitim, sağlık, barınma gibi haklardan yoksun bırakılan çocuklardan bazıları, anne ve babalarını kaybetmenin üzüntüsünü de yaşıyor. Savaş, onların geleceğini çalıyor. İç savaşta 15 bin çocuk yaşamını yitirdi diye konuştu.

İHH İnsani Yardım Vakfı olarak Suriyeli çocuklara sahip çıkmaya çalıştıklarını belirten Karacaoğlu, bu ülkede eğitim kampları ve psikolojik destek evleri oluşturduklarını sözlerine ekledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
FETÖ bunu da yaptı… Öğrenciler hastanelik oldu
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
BM'nin hala Arakan'a erişimine izin yok

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu