Esed uluslararası koalisyondan fayda sağlıyor

Esed uluslararası koalisyondan fayda sağlıyor


ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, PBS televizyonunda ünlü sunucu Charlie Rose’un sorularını yanıtladı. Hagel, Irak’ta terör örgütü IŞİD ile mücadelede Iraklı güvenlik güçlerinin doğru yolda ilerlediklerini belirtti.

Aksaklıklar olacak, ilerleme de olacak ama genel olarak gelişme kaydediyoruz diyen Hagel, önceliklerinin kendileri ve bölge ülkeleri için büyük tehlike arz eden IŞİD olduğunu kaydetti. Hagel, IŞİD gibi herhangi bir organizasyon görmedik; çok iyi organize olmuş, çok iyi eğitilmiş, çok iyi finanse edilen, çok stratejik, çok vahşi, tamamen acımasız. Buna benzer şeyleri bir arada sadece tek bir organizasyonda daha önce görmedik. Onların kör ideolojileri er ya da geç yenilecek. Bunu başaracağız dedi.

Örgütün sosyal medyada da oldukça güçlü olduğuna dikkati çeken Hagel, böyle bir grupla mücadelenin tek başına yapılamayacağını, bunun ancak geniş katılımlı bir koalisyon tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini anlattı. Hagel, koalisyonda Esed’in de hedef alınması gerektiğini düşünen ülkelerin bulunduğunun yöneltilmesi üzerine, 50’den fazla ulusun yer aldığı koalisyonda farklı görüşlerin olmasının doğal olduğunu dile getirdi.

Hagel, IŞİD ile mücadelede oluşturulan uluslararası koalisyonun Esed rejimine dolaylı yollardan yardım sağlayıp sağlamadığını sorulması üzerine şöyle konuştu:

Esed dolaylı olarak fayda sağlıyor. Bu kaosu yaratan Esed. Suriye’de askeri bir çözüm olmayacak, sadece diplomatik bir çözüm olabilir. Hiç kimse Suriye’de tamamen başarısızlığa uğramış bir hükümet istemiyor. Esed’in iktidardan nasıl ayrılacağı kritik öneme sahip.

Beyaz Saray’ın Suriye ve IŞİD stratejisine yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine Hagel, ABDyönetiminin kendi içinde sürekli bir değerlendirme yaptığını ama şu anda bir strateji değişikliği öngörmediklerini dile getirdi.

Hagel, ABD Başkanı Barack Obama’nın çok zor bir dönemde başkan olduğunu söyledi. İran’ın nükleer programı, IŞİD, Suriye krizi, Ukrayna’nın doğusunda yaşanan gelişmeler, Ebola virüsü gibi konuları anımsatan Hagel, Bunu kısa bir zaman önce Başkan’a da söyledim; ABD’nin başkanı olmanın veya şu anda ülkeye liderlik etmenin bu kadar zor olduğu bir dönemi hatırlamıyorum ifadesini kullandı.

Hagel, dünyanın şu anda hiç olmadığı kadar tehlikeli olduğunu belirterek, Gözlerimizin önünde yeni bir dünya düzeninin belirlendiğini görüyoruz. Bunun tam ortasında yer alıyoruz. Bunun gibi bir şeyi daha önce görmedik. Dünya şu anda çok tehlikeli dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Bakan Işık'ın, Adil Öksüz ile görüştü' iddasına ilişkin hukuki süreç başlatıldı
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Türkiye ile işbirliği yapın

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu