2 Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi başladı

2 Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi başladı


Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi Ekvator Ginesi'nin başkenti Malabo'da başladı.

Sipapo Konferans Merkezi'nde düzenlenen zirvenin ilk günkü oturumunda, Afrika ülkeleri ile Türkiye arasında üst düzey memurlar toplantısı yapılıyor.

Toplantıda Ekvator Ginesi Dışişleri Bakanı Ayupito Mba Mokuy, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ali Kemal Aydın ve Afrika Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Erastus Mwencha tarafları temsil ediyor.

Aydın: Afrika ile dostluk ve ortaklık konusunda kararlıyız

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ali Kemal Aydın, Türkiye-Afrika işbirliğinde yeni bir dönem açacağını ve Türkiye'nin, Afrika'nın önceliklerinin farkında olduğunu söyledi.

Aydın, Türkiye ile Afrika hiç birbirinden uzak olmadı. Afrika'yı kardeş ve stratejik ortağımız olarak görüyoruz. Afrika ile dostluk ve ortaklık konusunda kararlıyız diye konuştu. 
Ekvator Ginesi Dışişleri Bakanı Ayupito Mba Mokuy da Türkiye'nin, tarımla ilgili projeler, kırsal kalkınma, sivil savunma, su kaynakları yönetimi, mikro ve küçük ölçekli işletmeler, güvenlik, sağlık ve erimli ulaşım ağı konularında tecrübeleri olduğunu, bu alanlarda Türkiye-Afrika işbirliğinin önemli olduğunu vurguladı. 

Afrika Birliği Komisyoner Yardımcısı Erastus Mwencha ise Türkiye-Afrika arasında gelişmiş aynı zamanda kaliteli bir ortaklık olması gerektiğini ifade ederek, Türkiye'nin gelişmiş olduğu birçok sektörde Afrika ile tecrübelerini paylaşabileceğini vurguladı. 

Görüşmelerin ikinci kısmı basına kapalı olarak gerçekleşti. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Katalonya geri adım atmayacak
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Katalonya geri adım atmayacak

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu