Londra'da öğrenciler ücretsiz eğitim için yürüdü

Londra'da öğrenciler ücretsiz eğitim için yürüdü


İngiltere'nin çeşitli kentlerinden gelerek Londra Üniversitesi önünde toplanan öğrenciler, tarihi parlamento binasına doğru yürüyüşe geçti.

Ellerinde Eğitim haktır, ayrıcalık değil, Ücretsiz eğitim istiyoruz yazılı çeşitil pankartlar taşıyan öğrenciler, tel barikatlarla çevrili parlamento meydanına girmeye çalıştı. Polisin engellemesine karşın meydana girebilen protestocular, Kimin meydanı? Bizim meydanımız sloganları attı.

Protestoya kapitalizm karşıtlarının da destek vermesi ve kimi zaman fişek yakmaları dikkati çekti. Hükümetin öğrenim kredisindeki kesinti politikası aleyhinde sloganlar atan protestocuların, Muhafazakar Parti'nin genel merkezine, bazı bakanlıklara ve binalara girme girişimleri Londra polisi tarafından engellendi. Protesto boyunca polis yoğun güvenlik önlemleri aldı ve kimi zaman gözaltılar yaşandı. Kapitalizm karşıtlarının birkaç gruba ayrılarak Londra sokaklarına yayılması polise zor anlar yaşattı. 

2010 yılında yapılan benzer protestoya destek veren Ulusal Öğrenci Sendikası'nın (NUS) üst düzey yetkilileri olası şiddet olaylarını gerekçe göstererek bugünkü protestoya katılmadı. Ancak protestocular arasında bazı NUS üyelerinin bulunması dikkati çekti. 

NUS üyesi Sai Englert ücretsiz eğitim için protestoya katıldığını söyleyerek, İngiltere'deki eğitim fırsatlarından herkesin eşit şekilde yararlanması gerektiğini dile getirdi. Bir diğer NUS üyesi Malia Bouattia da, Bu ülkenin liderlerine eğitim sistemini değiştirmeleri çağrısında bulunuyoruz. Bu tür protestoların etkisi olmasını umuyoruz dedi. 

Londra polisinden protestoya ilişkin yapılan açıklamada, öğrencilerin parlamento meydanına girişi sırasında atılan fişekler ve çeşitli cisimler sonucu 3 polis memurunun hafif yaralandığı kaydedildi. Protestocuların daha sonra parlamento meydanından çıktığı bildirildi. Londra'da parlamentonun önündeki yeşil alanda çadır kurmak ve bu alanı uzun süre işgal etmek 2011 tarihli Polis Reformu ve Sosyal Sorumluluk başlıklı yasa gereği yasadışı kabul ediliyor.

İngiltere'deki mevcut koalisyon hükümeti 2010 yılında göreve gelmesinden kısa bir süre sonra üniversitelerde yıllık eğitim harcını 9 bin sterline (yaklaşık 30 bin TL) yükseltmişti. Hükümet ekonomiyi iyileştirmek için eğitim dahil birçok alanda devlet yardımlarında kesintiye gitmişti. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu