Gazze'nin imarı uzun sürecek

Gazze'nin imarı uzun sürecek


İsrail saldırılarıyla birçok yerin yıkıldığı Gazze'nin yeninden imarının açıklanandan daha fazla sürebileceği belirtildi.

Filistin Uzlaşı Hükümeti Sözcüsü İhab Besisu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Gazze’nin yeninden imarının şu ana kadar uygulanan hızda devam etmesi durumunda, daha önce açıklanan 3 yıldan daha fazla sürebileceğini söyledi.

Sürecin yavaş işlediğine değinen Besisu, Biz, ilerleyen süreçte daha fazla inşaat malzemesinin (Gazze’ye) girmesine izin verilmesi üzere söz konusu malzemelerin şu an olduğu gibi geçirilmesini, geçici olarak kabul etmiştik. Bunu da İsrail’in Gazze’ye düzenlediği son saldırıların ardından yüzlerce Gazzeli evsiz kaldığı için kabul ettik ifadelerini kullandı.

Hükümet halihazırda yeniden imar planının 6 ay sürmesi beklenen ikinci aşamayı uygulamaya başladığını aktaran Besisu, söz konusu bunun Evsiz kalanlara geçici ev temin etmek ve kısmen yıkılan evleri onarmaktan ibaret olduğunu kaydetti.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da saldırıya başlamış, 26 Ağustos'ta varılan ateşkesle saldırılarına son vermişti. Saldırılarda 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Söz konusu saldırılarda 9 bin yapı tamamen yıkılırken, binlerce bina ise zarar görmüştü.

Mısır'ın başkenti Kahire'de 12 Ekim'de gerçekleştirilen Gazze'nin Yeniden İmarı konulu uluslararası konferansta katılımcı ülkeler tarafından, yarısı imarda kullanılmak üzere 5,4 milyar dolarlık yardım taahhüdünde bulunulmuştu.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) Gazze Direktörü Robert Turner 4 Kasım’da yaptığı açıklamada, Gazze’nin yeniden imarı, her şeyin iyi gitmesi halinde 2 ila 3 yıl sürebileceğini dile getirmişti.

Gazze Ticaret Odasından 5 Kasım’da yapılan yazılı açıklamada, Gazze’nin 3 ila 5 yıllık zaman zarfında yeniden imarı için günde 400 tır inşaat malzemesine ihtiyaç var denilerek, gerekli ihtiyacın karşılanması için malzeme girişindeki engelleme ve kısıtlamaların kaldırılması gerektiği vurgulanmıştı.

BM gözetiminde Uzlaşı Hükümeti tarafından 3 yılda 3 aşamada uygulanması hedeflenen Gazze’nin yeniden imar planda, ilk aşamada, evsiz kalanların acil gıda ve tıbbi ihtiyaçları giderme, ikinci aşamada, Evsizlere kalacak yer temini ve elektrik ile su sorununa çözüm bulma, üçüncü aşamada ise Bölgenin ekonomisini yeniden kalkındırma ve kurumları yeniden çalışır hale getirilmesi planlanıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Dayakçı öğretmen gözaltında
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
'Mali suçlardan mahkum edildiği' ortaya çıktı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu