Gorbaçov: Batı dünyası Kırım’ın Rusya’ya dahil olması gerçeği ile uzlaştı

Gorbaçov: Batı dünyası Kırım’ın Rusya’ya dahil olması gerçeği ile uzlaştı


Sovyetler Birliği’nin son devlet başkanı Mihail Gorbaçov, yaptığı açıklamada, Batılı ülkelerin Kırım’ın Rusya Federasyonu’na dahil olması realitesi ile artık uzlaştığını söyledi.

Bilindiği üzere Kırım ve Sivastopol, geçtiğimiz Mart ayında gerçekleştirilen referandumlarda oy kullanan vatandaşların verdikleri kararlar doğrultusunda Ukrayna’dan ayrılıp Rusya Federasyonu’na dahil olmuştu. Kırım ve Sivastopol’ün Rusya’ya dahil olmasını kabul etmeyen ABD, AB ve bunların stratejik ortakları ise bazı Rus şirketlerine ve üst düzey yetkililerine yönelik olarak yaptırım uyguluyor.

Komsomolskaya Pravda gazetesine verdiği röportajda söz konusu meseleye de değinen Gorbaçov, Batı dünyasının Kırım’ın Rusya’ya ait olduğu gerçeği ile artık uzlaşıp uzlaşmadığı yönünde kendisine yöneltilen soruyu, ‘‘Şahsi kanaatime göre evet, artık uzlaşmış ve bu gerçeği kabul etmiştir. Yavru vatan Kırım’ı Rusya’dan koparmak kesinlikle mümkün değildir’’ sözleri ile yanıtladı.

Berlin duvarının yıkılışının 25. yıldönümü sebebiyle geçtiğimiz hafta Almanya’da düzenlenen kutlamalara şeref konuğu olarak katılan Gorbaçov, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de bir araya gelmiş ve görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada Merkel’in Rusya ile mevcut ilişkilerin yeniden başlatılması ve yeni bir seviyeye taşınması konularında istekli olduğunu kaydetmişti.

Kaynak : Rusyanın Sesi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'15 Temmuz' müfredatta
Türkiye
'15 Temmuz' müfredatta
Dünya
Felakette ölenlerin sayısı 400'ü geçti

Hava Durumu

30°
Detaylı Hava Raporu