Kasıktan girilip kalp kapağı takıldı

Kasıktan girilip kalp kapağı takıldı


Kalp yetmezliği nedeniyle yaklaşık 10 kez kalp krizi geçiren 86 yaşındaki hasta, kasıktan girilerek kalp kapağının takılması sonucunda sağlığına kavuştu.

Eskişehir'de yaşayan 86 yaşındaki Satılmış Özdönmez, 6 yıl önce kalp yetmezliği yaşamaya başladı. Özdönmez, bu süre içerisinde yaklaşık 10 kez kalp krizi geçirdi ve kısa aralıklarla soluğu hastanelerde aldı. Yaşının ileri olması ve böbrek yetmezliği de çekmesi nedeniyle Özdönmez'e açık kalp ameliyatı yapılması riskli bulundu. Ameliyatın hayati risk taşıdığının söylendiği Özdönmez, yaşamını ilaçlarla sürdürdü.

İzmir'de yaşayan damadı Sabri Aktaş'ın yanına gelen ve burada da kalp krizi geçiren Özdönmez, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı.

Özdönmez, DEÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Daimi Kaya'nın kasıktan girerek kalp kapağı takmasıyla sağlığına kavuştu.

Dünyada 40-50 vakada uygulandı

Prof. Dr. Kaya, 86 yaşındaki Satılmış Özdönmez'de ciddi aort yetmezliği denilen kalbin en büyük kapağının kan kaçırması hastalığının olduğunu, bu tür hastalıkların ameliyatla tedavi edildiğini belirtti.

Özdönmez'in böbrek yetmezliği ve yaşının ileri olmasından dolayı 15 yıldır ameliyat olamadığını ifade eden Kaya, şöyle konuştu:

Satılmış bey bu durumlardan dolayı ameliyat ekipleri tarafından sürekli reddedilmiş. Biz de başka bir tedavi yöntemiyle ameliyat olmadan kasık damarından müdahale ederek kapak değişiminin yapılmasını değerlendirdik. Kalp kapağı yetmezliğinde bu tür operasyonlar yapılıyor. Dünyada da 40-50 civarında bu tür operasyon yapıldı. Sadece yetmezliği olan hastalarda bu tür tedavi Türkiye'de ilk kez yapılıyor. Operasyon yaklaşık 1,5 saat sürdü. İşlemi başarıyla gerçekleştirdik. Hastamız da tedaviye çok iyi cevap verdi. Operasyonun ertesi günü yürümeye başladı. 5 gündür herşey yolunda şimdi de taburcu ediyoruz.

Sürekli kalp krizi geçiriyordu

Satılmış Özdönmez ise 2008 yılında birden nefesinin kesilmesi üzerine Eskişehir'de hastaneye kaldırıldığını ve kalp yetmezliği teşhisinin konulduğunu belirterek, Doktorlar açık kalp ameliyatında masada kalırsın dediler. Ben de o günden bu yana ilaç kullandım dedi.

Bu zaman zarfında defalarca kalp krizi geçirdiğini, İzmir'de kızını ziyareti sırasında da yine fenalaştığını dile getiren Özdönmez, Damadım hemen hastaneye getirdi. Çok sıkıntılı günler geçirdim. Yürüyemiyordum, nefes nefese kalıyordum. Nefes alıp vermede ciddi sorunlar yaşıyordum. Doktoruma güvendim ve ameliyatsız şekilde kalp kapağı takıldı. Çok şükür şu anda çok iyiyim. Yürüyebiliyor, işlerimi görebiliyorum. Allah doktorumdan ve sağlık çalışanlarından razı olsun diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu