Kuran-ı Kerim'i yaşamak en güzel ibadet

Kuran-ı Kerim'i yaşamak en güzel ibadet


Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Fatih Camisi'nde yapılan Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi, 11. dönem kıraat bölümü mezunlarının icazet merasimine katıldı.

Kuran-ı Kerim'in nazil olduğu günden beri, farklı kıraatlerle bugüne taşındığını belirten Görmez, 20 kurra, 3 yıllık büyük bir emekten sonra Kuran-ı Azimüşşan'ın 7 kıraatine ilaveten, 3 kıraatini de ekleyerek icazetlerini alacaklar dedi.

Kuran’ı güzel okumanın bir ibadet olduğunu ancak bunun yanında manasının da öğrenilmesi gerektiğini vurgulayan Görmez, yüzyılın başında çeşitli sebeplerle sekteye uğrayan Kur'an hizmetinin 70'li yıllardan itibaren yeniden ihya olduğunu söyledi.

Konuşmasında Diyanet İşleri Başkanlığımız bu geleneği İstanbul’da tesis ettiği Haseki Eğitim Merkezinde, bugün adına Dini Yüksek İhtisas Merkezi dediğimiz merkezlerde yeniden ihya ederek bundan sonra hiçbir sekteye uğratmadan, inşallah kıyamete kadar bu geleneği devam ettirecektir" diyen Görmez, İslam aleminin zor bir süreçten geçtiğini, çekilen sıkıntıların Kuran-ı Kerim'e verilen değerin azalmasından kaynaklandığını kaydetti. 

Görmez, icazetlerini alan kurralara şöyle seslendi:

3 yıl emek vererek omuzlarınıza büyük bir yük aldınız. Hayatınız boyunca verdiğiniz bu emek zayi olmadan, hiçbir kıratin bir kelimesini unutmadan, bunu muhafaza etmelisiniz. İkinci konu ise okuduğunuzu anlayacaksınız. Her ayetin nasıl ki 10 kıraatini kalbinizde taşımaya başladınız ise hangi müfessir ayeti nasıl tefsir etmiş, hayatla irtibatını nasıl kurmuş bunları öğrenmelisiniz, lütfen bundan kendinizi mahrum eylemeyin. Hazreti Mevlana, Herkes Kuran'a verdiği hizmet kadar anlar' der. Kuran'ı anlamak için kilit vurulmamış kalplere ihtiyaç var. Kuran'ı anladığımız gibi, hayatımızda yaşamak, üzerimize aldığımız görevin en büyük hakkıdır. Bu konuda bizlere rehber olmanızı istiyorum

İcazet merasimine, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Din Hizmetleri Genel Müdürü Ali Erbaş, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İstanbul'da bazı caddeler trafiğe kapatıldı
Türkiye
Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Arslan: 1 Mayıs'ta sorunlarımızı tartışmamız gerekiyor
Dünya
'Macron yasası' karşıtı işçi lideri Le Pen'e oy verilmemesini istedi

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu