Halk Yürüyüşü 10 binlerce kişinin katılımıyla yapıldı

Halk Yürüyüşü 10 binlerce kişinin katılımıyla yapıldı


36. Vodafone İstanbul Maratonu kapsamında düzenlenen Halk Yürüyüşü, 10 binlerce kişinin katılımıyla yapıldı.

Anadolu yakasında Altunizade Köprüsü altından başlayıp, Dolmahçe'de sone eren 8 kilometrelik yürüyüşe ilgi oldukça yüksek oldu. Etkinliğin startını Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş verdi.

Start öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Maratonu'nun Londra, Sidney ve New York maratonları gibi artık dünyada tanındığını belirterek, Hem İstanbul'un hem de Türkiyemizin tanıtımı konusunda büyük katkısı olan bir organizasyon. Dünyada kıtalararası maraton olarak tek. Bu özelliğiyle dahi tek başına önemli bir maraton. Buraya gösterilen yüksek ilgiden dolayı tüm halkımıza teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki yıllarda çok daha büyük organizasyonlarla, çok daha farklı noktalarda İstanbulumuzu ve Türkiyemizi tanıtmaya devam edeceğiz diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise dünya klasmanında Altın Kategori"de yer alan İstanbul Maratonu'na ilginin yüksekliğine dikkati çekerken, Halk Yürüyüşü'nde katılımcı sayısını 100 bin kişiyle sınırlamak zorunda kaldık. Bugün İstanbul aşkına koşuyoruz. Dünyaya sevgi, mutluluk ve barış haykırıyoruz ifadelerini kullandı.

Gecikmeli başladı

Halk Yürüyüşü etabı, öncesinde startı verilen maraton, 15 ve 10 kilometre yarışları nedeniyle yaklaşık 20 dakika gecikmeli başladı.

Önden start alan koşucuların Bogaziçi Köprüsü'nü boşaltmaları için bir süre beklenmek zorunda kalındığı belirtilirken, Halk Yürüyüşü'ne katılan kişiler, 15'er dakikalık aralıklarla 4 grup halinde organizasyona dahil oldu.

Start noktalarında katılımcılara Türk Bayrağı dağıtılırken, köprü üzerinde de geniş güvenlik önlemleri alındı. Köprü üzerinde yolun emniyet şeritlerinden itibaren demir korkuluklar yerleştirilerek, katılımcıların köprü kenarlarına yaklaşmalarına izin verilmedi. Korkulukların arka tarafında da polis önlem aldı ve katılımcıların mümkün olduğunca köprü üzerinde beklemeden geçmelerine çalışıldı. 

Etkinliğin, iki kıtayı yürüyerek katedebilme açısından önemli bir fırsat olduğuna değinen Kemal Öztürk, Türkiye'nin de dünyaya yansıyan bir yüzü. Ben bugün bir gazeteci olarak değil, katılımcı olarak buradayım. Dünyadaki birçok medya kuruluşuna fotoğraf, görüntü ve haber servis edeceğiz dedi.

Çok sayıda yabancı ülke vatandaşının da Halk Yürüyüşü'nde yer aldığını aktaran Öztürk, İki kıta arasında gerçekleştirilen ve dünyada tek olma özelliği taşıyan bu etkinlikte yer alabilmek, onlar için de bir fırsat. Katılım imkanları olduğu takdirde, kaçırmak istemeyeceklerdir. Onlar için de gerçekten önemli bir anı olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

İsrail'e protesto  

36. Vodafone İstanbul Maratonu kapsamındaki Halk Yürüyüşü'ne katılan Anadolu Öğrenci Birliği üyesi bir grup, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarını protesto etti.

Türkiye'de düzenlenen en önemli spor organizasyonlarından olan etkinliğe katılan grup, üzerinde Mescid-i Aksa Onurumuzdur. Onuruna Sahip Çık yazılı pankart açtı. Yürüyüş sırasında Filistin bayrakları da taşıyan birlik üyeleri, zaman zaman slogan atarak İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarına tepki gösterdi.

İsrail'in Mescid-i Aksa'da yapmış olduğu zulmü protesto etmek amacıyla ses vermek için İstanbul Maratonu içerisindeyiz. Maratona hazırlanırken biz büyük bir pankart hazırladık. Genç arkadaşlarımızın, öğrenci arkadaşlarımızın Filistin davasına sahip çıktığını, İstanbul Maratonu'nda tüm halkımıza haykırmak istiyoruz. Bunun için buradayız. Oradaki bütün halkımızı da Filistin'e, Mescid-i Aksa'ya sahip çıkmaları konusunda davet edeceğiz. İnanıyoruz ki halkımız bu konuda çok duyarlıdır ve bu desteğimize sahip çıkacaktır.

Yeryüzü Doktorları, mülteciler için yürüdü

Halk Yürüyüşü'nde yer alan ve mesajlarını bu organizasyon vasıtasıyla duyurmaya çalışan gruplardan biri de Yeryüzü Doktorları oldu.

Dünyanın birçok noktasında mülteci konumuna düşen insanlara yardım amaçlayan grup, "Mültecinin Vatanı Yeryüzüdür" yazılı dev bir pankart açarak yürüyüşte yer aldı.

Öte yandan, aralarında Kızılay, Yeşilay ve Genel Maden İşçileri Sendikası'nın yer aldığı çok sayıda kurum ile kuruluş da yürüyüşte yer alarak sosyal mesajlarını paylaştılar.

Yerli ve yabancı çok sayıda kişi yer aldı

Anadolu yakasından Altunizade'den başlayıp, Avrupa yakasında Dolmabahçe'de sona eren Halk Yürüşü'nün 100 bin kişiyle sınırlandırıldığı duyurulurken, yerli ve yabancı on binlerce kişi, iki kıtayı yürüyerek geçti.

Özellikle çok sayıda yabancı ülke vatandaşının da yer aldığı organizasyonda,bulunan misafir katılımcılar, yaşadıkları heyecanı dile getirdiler.

Endonezyalı olduğunu ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim gördüğünü aktaran Muhammed İkbal, Eylül ayından bu yana İstanbul'da yaşıyorum. Gerçekten çok heyecan verici bir etkinlik. Böyle bir organizasyon olduğunu duyduğumda kaçırmak istemedim. Burada bulunmak gerçekten çok güzel" dedi.

Erasmus Programı kapsamında İstanbul Üniversitesi'nde eğitim gördüğünü anlatan Alman vatandaşı Jasper Morganstern ise Hayatımda en azından bir kez dahi olsa burada, iki kıta arasında yürümek istedim. Bu fırsatı kaçırmamalıydım. Arkadaşlarımla birlikte katıldık şeklinde konuştu.

Ayrıca, yürüyüşte yer alan Japon Emiko Watanabe de Halk Yürüyüşü'yle ilgili olarak, Burada bulunmak gerçekten çok güzel ve heyecan verici, Kendimi şanslı hissediyorum değerlendirmesinde bulundu.

Boğaziçi Köprüsü üzerinde renkli görüntüler

Halk Yürüyüşü etkinliğinde Boğaziçi Köprüsü, her yıl olduğu gibi yine renkli görüntülere sahne oldu.

Altunizade'den başlayan yürüyüşte Boğaziçi Köprüsü'ne önce varmaya çalışan katılımcılar, köprünün üzerinde ise mümkün olduğunca uzun süre vakit geçirdiler.

Katılımcılar, özellikle bol bol fotoğraf çektirebilmek için çaba harcarken, köprü üzerinde kahvaltı yapan, tavla oynayan ve müzik eşliğinde dans eden gruplar da dikkati çekti. Yine bir gencin köprü üzerinde sevgilisine evlenme teklifi de katılımcıların alkışları arasında olumlu yanıt buldu.

Ayrıca, Halk Yürüyüşü etkinliği, işportacılar için de ekmek kapısı oldu. Parkur üzerinde ve Boğaziçi Köprüsü'nde simit, köfte, kestane ve çay satışı yapan işportacılara, vatandaşlar da rağbet gösterdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu