Yaşlılara sosyal destek

Yaşlılara sosyal destek


Medikal Turizm Derneği Başkanı Sinan İbiş, motivasyon ve aktivite imkanları sunulması durumunda, yaşlıların yetenekleri, deneyimleri ve tecrübeleriyle yaşamlarının keyifli ve sağlıklı bir hale gelebileceğini söyledi.

Yaşlıların yaşına ve yeteneklerine uygun üretkenlik aktivitelerine dahil edilmesinin onları hastalıklardan, yaşlılık depresyonundan ve ailelerine yansıyan sosyal problemlerden uzaklaştıracağını vurgulayan İbiş, şunları kaydetti:

Yaşlılar öncelikle her defasında yaşlı olduklarını hatırlatan yaklaşımlardan ve aileleriyle olan yaşam süreçlerinde bireylerin iyi niyetlerinden kaynaklanan 'biz hallederiz' yaklaşımlarından dolayı pasif hale gelmekten hoşnut değiller. Yaşlılar yalnız kalmak istemiyorlar. Ailelerinin ve yakın dostlarının seyrekleşen ziyaretlerinden son derece mutsuzlar. Yaşlıların çoğu kendi evlerinde yaşamlarını sürdürmek isterken, üçüncü nesi kuşakların olduğu ailelerde yaşlılar yaşamak istemiyorlar ve huzur evlerine gitmek istiyorlar. Diğer yandan yaşlıların yavaşlayan bazı bedensel fonksiyonları onların tek başına yaşamak istemelerinin önündeki en büyük engel. Ayrıca huzur evlerindeki bekleme sıraları veya ekonomilerinin huzur evlerinin aylık faturalarını karşılayamaması da yaşlıların mutlu yaşamalarını kısıtlayan en büyük faktörlerden biri.

Yaşlılar ne istiyor?

Gezmek ve sosyal programlara dahil olmanın yaşlıları mutlu ettiğini belirten İbiş, yaşlıların kendileri için oluşturulacak resim, dans, müzik, el işleri, spor aktiviteleri, yemek programları gibi süreçlerin içerisinde daha fazla olmak istediklerini söyledi.

Gençlerle bilgi ve tecrübe paylaşımına girmek isteyen yaşlıların, büyük puntolu dergi veya gazete hizmeti, kendileri için özel olarak hazırlanmış televizyon programları istediklerini ifade eden İbiş, şöyle devam etti:

Yaşlılar gözlerinin gördüğü tuşları olan telefonlar kullanmak istiyor, bilgisayar kullanarak internetin sağladığı imkanlardan faydalanmak istiyorlar. Ulaşım ve seyahat imkanlarının kendileri için düzenlenmesini ve yaşlılara özel ekonomik avantajlarla sunulmasını, sağlık ve rehabilitasyon imkanlarına ulaşmada işletim sistemlerinin kendilerine öncelik tanımasını istiyorlar. Ekonomik değeri olan ürünlerin üretilmesinde yaşlılar çalışmak ve ülke üretimine katkı sağlayarak aktif kalmak istiyorlar.

3. Yaş Baharı ve Dinamikleri Kongresi

Türkiye'de yaşlı bakım ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik ulusal bir uyanışa ihtiyaç olduğunu vurgulayan İbiş, derneğin bu konuda 4 yıldır çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

İbiş,Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara ve Hacettepe üniversitelerinin destekleriyle 15-16 Aralık'ta, Ankara'da 'Uluslararası 3. Yaş Baharı ve Dinamikleri Kongresi''nin yaşlı bakım ihtiyaçlarının ve alanlarının inşa edilmesi konusunda büyük bir hareketi başlatacağını bildirdi.

Bu kongreye yaşlı bakımındaki uluslararası isimler katılacağına ve deneyimlerini anlatacağına işaret eden İbiş, Yaşlı bakımı alanın hizmet, ürün, inşaat, eğitim, Ar-Ge, teknoloji ve ekonomi yaratmak isteyen herkes bu kongreye katılabilir.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu