KKTC 31 yaşını kutluyor

KKTC 31 yaşını kutluyor


KKTC'nin 31’inci kuruluş yıl dönümünde Lefkoşa'da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda tören düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, bakanlar, milletvekilleri, kurum kuruluş dernek yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı Genel  Sekreteri Kasırga, tören sırasında Eroğlu'na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tebrik mektubunu takdim etti. 

Arınç da, törende yaptığı konuşmada, KKTC’nin 31. yılında Kıbrıslı Türk kardeşleriyle birlikte bulunmaktan son derece mutluluk duyduğunu ifade ederek Anavatan’dan selam ve sevgi getirdiğini, oradakilerin de coşkuyu paylaştığını söyledi.

Yarım asırlık hak ve mücadelesinde nice badireler atlatan, nice zorluklara göğüs geren Kıbrıs Türkünün sabır ve dirayetinin, Türk halkının gurur kaynağı olduğunu anlatan Arınç, Kıbrıs Türk halkının tüm zorluklara rağmen toplumsal varlığını koruduğunu, kendi devletini kurduğunu ve sahip çıktığını ifade etti.

Bugün KKTC demokrasisi, hukuk düzeni ve tüm kurumlarıyla örnek bir devlettir diyen Arınç, Anadolu’dan Akdeniz’e baktıklarında Kıbrıslı Türk kardeşlerinin ortak sahibi oldukları adada huzur ve refah içinde yaşadıklarını görmenin, hiç kuşkusuz Kıbrıs davasının ulaştığı en güzel mertebe olduğunu vurguladı.

Dr. Fazıl Küçük başta olmak üzere Kıbrıs Türk halkının var olma mücadelesinde emeği geçenleri rahmetle ve şükranla yad eden Arınç, halka sağladığı kazanımlar unutulmayacak Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı da rahmet ve minnetle andı.

Arınç, Kıbrıs Türk halkının iradesiyle kendi geleceğini belirleme hakkından hiçbir şekilde ödün vermeyeceğini, zorlu ama onurlu mücadelesini sürdürme kararlılığını bundan 31 yıl önce tüm dünyaya kanıtladığını ve büyük kıvançla 15 Kasım 1983’te KKTC’yi ilan ederek tarihi mücadelesini taçlandırdığını anlattı.

Bülent Arınç, adada 2008’de başlayan, 2011’de kesintiye uğramasına rağmen 11 Şubat 2014’te Ortak Açıklama metniyle yeniden başlayan kapsamlı çözüm sürecinde, Kıbrıs Türkü’nün hakkını ve eşitliğini, güvenliğini güvence altına alacak adil ve kalıcı bir anlaşma için her türlü çabanın gösterildiğini, Türkiye’nin de sürecin başarıya ulaşabilmesi için anavatan ve garantör olarak her türlü desteği verdiğini söyledi.

Kıbrıs Türkü’nün doğal kaynaklardaki asli haklarının korunması için her türlü desteği sağlayacağız

BM kapsamındaki müzakere sürecine odaklanılmasını beklediğimiz bir dönemde Rum yönetimi ada etrafında doğal kaynaklar üzerinde tek taraflı yeni bir sondaj faaliyetine girişmiştir" diyen Arınç, şunları kaydetti:

Rum tarafının adanın tek sahibiymiş gibi hareket etmesine izin verilmesi tabiatıyla mümkün değildir. Kıbrıs Türkü’nün de doğal kaynaklarda asli hakları bulunmaktadır ve bunlara sahip çıkacaktır. Ülkemiz de garantörlük sorumluluğu içinde Kıbrıs Türkü’nün bu kaynaklar üzerinde asil haklarını korunması için gerekli her türlü desteği sağlayacaktır.

Arınç, ihtiyaç olanın yeni bir gerginlik değil, çözüm ve işbirliği için gerekli ortamın yaratılması olduğuna işaret ederek, sorunun sadece Kıbrıs Türk tarafının ve Türkiye’nin çabalarıyla çözüme kavuşturulamayacağının da aşikar olduğunu söyledi.

Rum tarafının masaya dönmesini ve çözüme ulaşmak için samimi çaba sarf etmesini arzuluyoruz

BM Genel Sekreteri’nin, yeni özel danışman atayarak süreci sonuca götürecek adımların atılmasını hedeflediği bir zamanda, yeni bir sondaj faaliyetine girişenin Rum tarafı olduğuna dikkati çeken Arınç, Rum yönetiminin en kısa zamanda bu yanlış yoldan vazgeçip adanın ortak sahibi olan iki halkın kurucu iradeleri ve siyasi eşitliği temelinde oluşturulacak yeni ortaklık konusunda net bir tutum ortaya koymasını, müzakere masasına geri dönmesini ve BM sürecinde çözüme ulaşmak için samimi çaba sarf etmesini arzuladıklarını ifadelerini kullandı

Türkiye çözümden yana

Türkiye çözümden yanadır ve çözüme yönelik her türlü iyi niyetli yaklaşıma destek vermeyi sürdürecektir diyen Arınç, siyasi çözüm beklenirken KKTC’nin tüm faaliyetlerini çözüme endeksleyip her şeyin ertelenmesini öngören yaklaşımları kabul etmediklerini belirtti.

KKTC’yi güçlendirecek ve yoluna güvenle devam etmesini sağlayacak çalışmalara, büyük projelere devam edeceklerini vurgulayan Arınç, bu anlayışla başlatılan Türkiye’den KKTC’ye getirilecek hayat suyu projesinin çok yakında tamamlanacağını ifade etti.

En mutlu gün

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu da, burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının, en mutlu günlerinden birini 15 Kasım 1983’te yaşadığını söyledi. KKTC’nin ilanına 15 Kasım 1983’teki meclis toplantısında gururla, heyecanla, oy birliğiyle onay verdiklerini belirten Eroğlu, Devlet kurmak, Kıbrıs Türk halkı için geleceğe yapılmış en büyük yatırım, gelecek nesillere bırakılacak en değerli mirastır. O nedenle devletimizin 31’inci yaşını kutlarken, bugünümüz ve yarınlarımız için görevimizi yapmanın onuru, huzuru, coşkusu içindeyiz diye konuştu. 

Rum liderler federasyon ister gibi görünüyor

Eroğlu, Rum liderlerin halen federasyon ister gibi göründüğünü ama gerçekte istemediklerini ifade ederek egemenliği, ortaklık devletini ve uluslararası alanda temsiliyeti Kıbrıslı Türklerle paylaşmak niyetinde olmadıklarını, hidrokarbon yatakları konusunda yaşananların temel sebebinin de bu olduğunu anlattı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum lider Nikos Anastasiadis’in Şubat 2013’te seçilmesinden sonra tüm ısrarlarına rağmen önce ekonomimizi düzeltmemiz lazım” diyerek masaya gelmediğini, Kıbrıslı Türklerin anlaşma istediğini göstermesi için peşinen Maraş’ı istediğini, kendilerinin de bunu reddettiğini ve Anastasiadis’in masaya oturmak için ortak açıklama ön koşulunu öne sürdüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Garanti Anlaşması dışında başka bir devletin ya da uluslararası örgütün garantör olmasına izin vermelerinin söz konusu olmadığını ifade ederek “Anavatan Türkiye’den gelen bu güvence bizim de müzakere masasında güçlü bir biçimde mevcut garanti sistemini savunmamıza yardımcı olmaktadır değerlendirmesinde bulundu. 

KKTC'de vatandaşlar arasında ayrımcılık içeren önerileri kabul etmeyiz

Vatandaşlık konusundaki Rum önerilerinin de kabul edebilecekleri türden öneriler olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC vatandaşları arasında ayrımcılık ya da farklı muamele içeren herhangi bir öneriyi kabul etmeyeceklerini yineledi.

Eroğlu, vatandaşlık konusundaki önerisinin, KKTC vatandaşı olan herkesin yeni ortaklık devletinin de vatandaşı olması olduğunu belirterek, "Kimse bunun gerisinde bir yaklaşımı kabul edebileceğimiz beklentisi içinde olmasın ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, önemli sayıda insanın evinden, yerinden olacağı, işini ve gelirini yitireceği, yeni bir travma yaşamasına neden olacak bir durumun ortaya çıkmasına asla izin vermeyeceklerini dile getirerek Halkımız rahat olsun, Rum tarafı öyle istiyor diye 1974 öncesine dönecek değiliz. Tarihin akışını geri çevirmek mümkün değildir diye konuştu. 

Rum lider masadan kaçtı

Eroğlu, 2011’de olduğu gibi hak ve çıkarlarını korumak adına lisanslandırdıkları Türk şirketi ile sismik araştırma başlattıklarını ifade ederek Rum liderin, başlatılan sismik araştırmayı ve yayınlanan uyarı bildirimini ileri sürerek, Rum siyasi partilerinin tam desteğini sağlayıp masadan kaçtığını söyledi.

Biz diyalog kapısını açık bıraktığımızı tüm muhataplarımıza ilettik diyen Eroğlu, Masada olduğumuzu her fırsatta dile getiriyoruz. Kıbrıs Rum tarafını ön şartsız olarak masaya çağırdığımızı da söyledik ve söylemeye devam edeceğiz şeklinde konuştu. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu