Kudüs'te yaşananlar açık bir intifadadır

Kudüs'te yaşananlar açık bir intifadadır


Filistinli ünlü düşünür Münir Şefik, Kudüs'te meydana gelen olayları, İsrail'e karşı açık intifada olarak değerlendirdi.

Şefik, İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarına ilişkin  Bu düşmanlık, Mescid-i Aksa'nın tamamını kontrol altına almayı planlayan Siyonist politikanın devamıdır" dedi.

İsrail'in, Mescid-i Aksa konusunda daha önce cesaret edemediklerini gerçekleştirdiğini kaydeden Şefik, İsrail, Aksa'yı kontrol altına alma konusunda tehlikeli bir tutum izlemeye başladı. Öte yandan, kadınların da bulunduğu çok sayıda insanın Aksa'yı savunmak için başlattığı büyük bir direnişe tanık oluyoruz. Bugün Kudüs'te yaşananlar, açık bir intifadadır diye konuştu.

Bugün güç dengeleri, intifada ve Filistin halkının lehine

Şefik,  Kudüs intifadasının Batı Şeria ve Gazze'ye etkisi olduğunu, Filistin kamuoyunu harekete geçirdiğini vurgulayarak, Güvenlik koordinesi olmasaydı veFilistin yönetimi gösterileri bastırmasaydı Batı Şeria'nın tamamından İsrail'i defedecek intifadaya tanık olurduk. Çünkü bugün güç dengeleri, intifada ve Filistin halkının lehine ifadelerini kullandı.

Batı Şeria'daki güvenlik güçleri, Hamas'ın düzenlediği eylemlere gerekli izni almadığı gerekçesiyle müdahale ediyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in kendi planlarını uygulamaya koymak için Filistin halkını ve liderlerini yeni bir intifadanın içine çekmek istediğini söylemiş, intifadayı kabul etmeyeceğini dile getirmişti.

İsrail askerlerinin çeşitli ihlallerinin yanı sıra geçen hafta Mescid-i Aksa külliyesinin ana mihrabının bulunduğu kubbenin altına kadar ilerleyerek, Kıble Mescidi'nin içinde mihrap ve minberin yer aldığı bölgeye postallarıyla girmesi infiale neden olmuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu