Tunus cumhurbaşkanı adayı birlik mesajı verdi

Tunus cumhurbaşkanı adayı birlik mesajı verdi


İngiltere'de 28 yıl sürgün olarak yaşadıktan sonra Tunus'a dönerek cumhurbaşkanlığına aday olan El-Haşimi el-Hamidi, Pratik ve gerçekçi fikirlerden yanayım. Sevginin bayrağını yükseltmek ve tüm Tunusluların cumhurbaşkanı olmak istiyorum dedi.

Tunus'ta 23 Kasım'da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimine dair Hamidi, kendisinin toplumsal adaleti ilk sıraya koyan tek aday olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı olması halinde izleyeceği yoldan bahseden Hamidi, Pratik ve gerçekçi fikirlerden yanayım. Londra Üniversitesi'nden mezunum ve hayali bir resimden bahsetmiyorum. Ekonomide somut adımlar atmayı düşünüyorum. Sevginin bayrağını yükseltmek ve tüm Tunusluların cumhurbaşkanı olmak istiyorum diye konuştu.

Partisinin genel seçimlerdeki başarısızlığına dair Hamidi, bunun kutuplaşma fikrini körükleyen medya baskısından kaynaklandığını dile getirdi.

Nahda Hareketi ile bağlantısının sorulması üzerine Hamidi, 1980’li yıllarda Hareket'in o zamanki ismi olan Hareket'ül-İtticah el-İslami'nin (İslami Yöneliş Hareketi) öğrenci kolunun başkanlığını yaptığını ve siyasi bürosunda görev aldığını hatırlatarak şunları söyledi:

Nahda’nın, destekleyeceği adayları belirme sürecinde benim ve Munsif el-Merzuki'nin ismi üzerinde yoğunlaşılmıştı. Ancak daha sonra Nahda'nın destekleyeceği adaylar arasında adım geçmedi. Kararlarına saygı duyuyorum. Adayları belirleme sürecinde ismimin geçmesi bile Nahda Hareketi ile aramda bir kopukluğun ya da sürtüşmenin olmadığının kanıtıdır.

Hamidi, Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi'yle görüşmesinin sorulması üzerine, Gannuşi, seçimi kazanmam halinde ülkedeki uyum ve devrimle kazanılan özgürlükleri korumam tavsiyesinde bulundu ifadesini kullandı.

Sevgi Akımı Partisi adayı Hamidi, adaylığı öncesinde yaptığı açıklamada, Nida Tunus Partisi Genel Başkanı El-Baci Kaid es-Sibsi'nin en uygun cumhurbaşkanı adayı olduğunu belirtmişti.

Tunus'ta 23 Kasım'da yapılması planlanan seçimlerde, Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki'nin yanı sıra genel seçimlerden zaferle çıkan Nida Tunus Partisi Genel Başkanı El-Baci Kaid es-Sibsi ve ülkenin diğer önde gelen siyasetçileri yarışacak.

Genel seçimlerde Nida Tunus Partisi, oyların yüzde 39,17 'unu alarak 217 sandalyeli parlamentoda 85 milletvekili çıkarmış, onu 69 sandalyeyle Nahda Hareketi takip etmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Bir darbede Merkel'den

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu