BM Ukrayna konusunda endişeli

BM Ukrayna konusunda endişeli


BİRLEŞMİŞ MİLLETLER - Birleşmiş Milletler, Ukrayna'nın doğusunda son dönemde artan askeri hareketliliğin geniş çaplı bir çatışmaya dönmesinden endişe edildiğini bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Ukrayna'nın çağrısı üzerine ülkenin doğusundaki askeri hareketliliği görüşmek için acil toplantı yaptı. BMGK'da, krizin başından beri düzenlenen 26. toplantıda konuşan BM Genel Sekreter Yardımcılarından Jens Anders Toyberg-Frandzen, bölgede güvenlik ve insani durumun kötüye gittiğini söyledi.

Son dönemdeki askeri hareketlilik ve siyasi gelişmelere ilişkin Konsey'e bilgi veren Toyberg-Frandzen, 3 Kasım'da yeniden başlayan olayların Minsk anlaşmasına zarar verdiğini kaydederek, Ukrayna'nın doğusunda tekrar geniş çaplı bir çatışmaya dönülmesi ihtimalinden büyük endişe ediyoruz dedi.

Çatışmaların düzensiz ve düşük yoğunlukta aylarca devam etmesi ve kurban sayısının artma ihtimali de bulunduğunu anlatan Toyberg-Frandzen, iki ihtimalin de Ukrayna için "felaket" olacağını ifade etti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) raporlarında isyancıların kontrol ettiği bölgelere silah konvoylarının gönderildiğinin tespit edildiğini de vurgulayan Toyberg-Frandzen, Rusya-Ukrayna sınırının güvenliğinin sağlanamaması barışa giden yoldaki engellerden birisi diye konuştu.

AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Ertuğrul Apakan da Konsey'e telekonferans yöntemiyle bağlanarak bölgedeki gelişmeler ve AGİT gözlemcilerinin karşılaştığı zorlukları anlattı.

Ukrayna'nın egemenliği ihlal ediliyor

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power da Rusya'nın Ukrayna'nın egemenlik ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini belirterek, Rusya'yı verdiği sözleri tutmamakla ve ayrılıkçıları silahlandırmakla suçladı.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Lyall Grant, Rusya'ya askerlerini ve silahlarını Ukrayna'dan çekme çağrısı yaparak, Rusya'nın eylemlerinin Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini ihlal ettiğini kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kato Dağı'nda bir grup terörist kıstırıldı
Türkiye
Askeri gemiler 23 Nisan'da gezilebilecek
Dünya
Rusya'dan flaş 'Türkiye' açıklaması: Hazırız!

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu

astropay