CNN Rusya'daki yayınını durdurdu

CNN Rusya'daki yayınını durdurdu


Amerikan televizyon kanalı CNN International'ın Rusya'daki yayınını sona erdirme kararını Rus medya yasalarındaki son değişikler nedeniyle aldığı belirtildi.

CNN'in bağlı bulunduğu Turner International şirketinin iletişimden sorumlu üst düzey yöneticisi Claudia Coles, Rusya'da medya yasalarındaki son değişikler ışığında CNN'in, bu ülkedeki dağıtım seçenekleri değerlendirilmektedir. Bunu yaparken mevcut dağıtım ilişkilerimize son veriyoruz dedi.

Coles, CNN Moskova bürosunun çalışmaya devam edeceğini belirterek Gerekli şartlar oluştuğunda Rusya pazarına yeniden girmeyi umut ediyoruz. Ortaklarımızı, servislerimizin devamıyla ilgili gelişmeler hakkında bilgilendireceğiz değerlendirmesinde bulundu. 

CNN International, Rusya'daki kablolu yayın operatörlerine bildiri göndererek buradaki yayınına 31 Aralık'ta son vereceğini bildirmişti. 

Yabancı medyaya Putin düzenlemesi 

Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in imzasıyla basın yasasında bazı değişikliklere gidilmişti. Yasayla Rus medya kuruluşlarının yabancı bir sahibinin olması yasaklanmış ve yabancı ortakların payı yüzde 20 ile sınırlandırılmıştı. 

Ayrıca bu değişiklikler gereği Rusya'da paralı yayın yapan televizyon kanallarının reklam alması 1 Ocak 2015 itibarıyla yasaklanmıştı. Rus basınında yer alan haberlerde, Rusya'da kablolu ağ üzerinden yayın yapan CNN'in, diğer ülkelerde olduğu gibi ortak reklam paketi kullandığı ve bu yüzden Rusya'da yayınını durdurmak zorunda kaldığı üzerinde duruluyor. Turner International'a bağlı diğer kanalların reklam paketlerinin yerel ofiste hazırlanması ve CNN'in aksine Rusya'da yayına devam edecek olmaları bu düşünceyi güçlendiriyor. 

Öte yandan Rusya İletişim ve Haberleşme Bakanlığı, CNN'in yasalara göre Rusya'da kablolu veya uydu üzerinden yayın yapmasında herhangi bir engel bulunmadığını açıkladı. Açıklamada, yabancı medya kuruluşlarının belirlenen kural ve kanunlara uyması gerektiğine işaret edildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu