Polat'tan Erdoğan'a teşekkür

Polat'tan Erdoğan'a teşekkür


Görev yaptığı Türkmenistan'da 20 Mayıs 2014'te tutuklanan ve 2 yıl hapse mahkum edilen Hacı Hamdi Hamit Polat, serbest bırakılmasını sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Anadolu Ajansı aracılığıyla bir kez daha teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talebi üzerine, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un özel affıyla serbest bırakılan ve 7 Kasım'da Erdoğan ile yurda dönen 49 yaşındaki Polat, tutuklanma nedenini, cezaevinde yaşadıklarını ve serbest bırakılma sürecini, Malatya merkez Ferhadiye Mahallesi'ndeki evinde Anadolu muhabirine anlattı.

Karar temyiz aşamasındayken özel afla özgürlüğüne 172 gün sonra kavuşan 4 çocuk babası Polat, Türkmenistan'daki Aşkabat Türk İlköğretim Okulu'nda geçen yıl Eylül ayının sonuna doğru göreve başladığını, okulda 40'a yakın Türk öğretmenin görev yaptığını söyledi.

Babası Türkmen, annesi Rus olan bir öğrenciyi dövdüğü iddiasıyla hakkında dava açıldığını ve bu nedenle cezaevine girdiğini belirten Polat, Gerçekten tam olarak ne yaşandı bilmiyorum. Şu an bile anlamış değilim ama vurmadığım kesin, buna devletim de inandı. Gereken soruşturmalar yapıldı. Orada bana soruşturma açıldı hem kendi kurumumuz açtı hem onların kurumu açtı. İki defa yargı aşamasında aklandım. Üçüncü defa açıldı. Oradaki seviye nasıl bilmiyorum ama üçüncü aşamada hapse mahkum oldum. O hapsi alabilmem için o çocukta kalıcı bir izin olması gerekiyordu. Yaralanma, berelenme falan hiçbir şey olmamasına rağmen o maalesef mahkum oldum diye konuştu.

Polat, serbest bırakılacağını düşünürken tutuklandığını dile getirerek, Hücre gibi bir yere götürüldüm. İlk 38 günümü orada yaşadım, 10 metrekare bir yerdi dedi.

Diğer suçlularla aynı koğuşta kaldığını, Elçiliğin girişimiyle eşiyle görüşme imkanı bulduğunu, bu konuda Milli Eğitim Müşaviri Mehmet Emin Gürkan'ın büyük çaba gösterdiğini belirten Polat, yargılama aşamasında kendisini biri Elçilik avukatı olmak üzere 3 avukatın savunduğunu söyledi.

Cezaevi günlerinde ailesiyle zor şartlar altında görüştüğünü anlatan Polat, Birkaç defa hanım ve çocuklar geldi. Orada görüştüm yüz yüze değil de böyle kapı arkasında görüşebildik. 38 günün sonunda başka bir hapishaneye sevk edildim. Oraya gelmeleri çok zor oldu. Oraya da iki defa gelebildiler. Son defa görmeye geleceklerdi. Görüşüp tekrar döneceklerdi, Allah nasip etti, Cumhurbaşkanımız aldı, beni geldi ifadesini kullandı.

Polat, kaldığı hapishanede Türklerin yanı sıra Afganistanlı, İranlı, Tacikistanlıların da bulunduğunu, onlarla dost olduğunu dile getirerek, "Çok sıkıntılı bir dönemdi. Çok zordu. Su, çok büyük bir problemdi. Gökyüzü yok, dışarı yok, hiçbir şeyi göremiyorsunuz. Su çok kötü, hasta olmamak için çok ilaç kullandım. İlaç kullanmak yasak ama sağ olsun eşim getirmişti. Onları kullanarak korunmaya çalıştım. İyi de oldu" şeklinde konuştu.

6 ay boyunca azap yaşadım

Sonradan sevk edildiği hapishanenin askeri kışla gibi bir yer olduğunu anlatan Polat, Orada suçlu çoktu. Bine yakın insan vardı. Oranın büyük insanları, 15-16'ya yakın bakan vardı. Onlarla dostluğumuz, muhabbetimiz oldu. Türk olarak da bizim tır şoförlerimiz vardı. Oraya çeşitli suçlardan gelmişler. Orada yılda beş kere af oluyor. Herkes gitti, ben tek kaldım. Onlar gitti, başkaları geldi. 6 ay boyunca azap yaşadım. Çıkamayacağımı düşündüm dedi.

Polat, hapishanede kaldığı sürede ailesini özlediğini, onlarla yeteri kadar iletişim kuramadığı için çok endişelendiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisinden nasıl haberdar olduğunu bilmediğini ifade eden Polat, Ben onu tam olarak bilmiyorum ama dedim ya oranın seçkin insanları da orada yatıyor. Onlarla hep konuşuyordum, 'Eğer Cumhurbaşkanımız benim gerçek durumumu bilirse beni muhakkak buradan alır' diyordum, hep bunu söyledim. 'Ya oranın Cumhurbaşkanı ya bizim Cumhurbaşkanımız bunu öğrensin' diye çok dua ettim. Şükürler olsun öğrendiler diye konuştu.

Allah razı olsun, Cumhurbaşkanımız geldi, bizi aldı diyen Polat, Eşim ve çocuklarım oradaydı zaten, görüşmeye gelmişlerdi. Cumhurbaşkanı uçağıyla bizi getirdi. Bize çok büyük bir onur verdi. Allah ona da yücelerin yücesini nasip etsin ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı ile yurda döneceğine inanamadı

Öğretmen Polat, geçen cuma günü, kaldığı cezaevinin komutanının odasına apar topar götürüldüğünü ve çok korktuğunu dile getirerek, şunları söyledi:

(Gidiyorsun, hazırlan, 10 dakikan var) dedi. İnanmadım, bir daha tekrar et dedim. Öyle deyince orada heyecandan o adama sarıldım. 10 dakika içerisinde beni hazırladılar. Kendi özel arabasıyla önde polis korumalarıyla havaalanına kadar götürdüler. Orada bana üst baş, kıyafetler giydirdiler. Özel uçağın en özel yerinde Aşkabat'a götürdüler. Gittim, baktım havaalanına, hakikaten hayal gibiydi, masal gibiydi. Konuşamıyordum bile, ne olup bittiğini anlamaya çalışıyordum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yurda döneceğini duyunca buna inanamadığını anlatan Polat, Allah'ın çok büyük bir lütfu bu dedim. Hiç umudum kalmamıştı, 'kesin iki sene yatacağım' diyordum ama çok büyük bir sürpriz oldu, Cumhurbaşkanımız aldı, getirdi, Allah'a şükür diye konuştu.

Erdoğan ile uçakta sohbet etti

Polat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilk kez uçakta konuştuklarını, Erdoğan'ın kendisine nasıl olduğunu sorduğunu söyledi.

Erdoğan'ın güçlü bir lider olduğunu belirten Polat, ailece kendisine minnettar olduklarını ifade etti.

Öğretmen Polat, Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı başta olmak üzere kurtulmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Çok zor durumdaydık

Polat'ın eşi Müberra Polat da eşinin cezaevine girmesinin ardından kendisini çaresiz hissettiğini belirterek, İlk kaldığı yerde görüş camdan cama oldu. Çocukları da götürmek istemiyordum ama çocuklar da babasını merak ettiği için götürüyorduk, görüyorduk. Eşim içeri girdikten 3 ay sonra Malatya'ya döndüm diye konuştu.

Bu süreçte çok zor günler geçirdiklerini anlatan Polat, Çaresizlik içerisindeydik. Yapacağımız bir şey yoktu dedi.

Bir süre önce Malatya'ya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünü ve Davutoğlu'nun konuyla ilgileneceğini söylediğini belirten Polat, Çok zor durumdaydık. Allah razı olsun büyüklerimiz halletti ifadesini kullandı.

Polat, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile tüm yetkililere teşekkür etti.

Hacı Hamdi Hamit Polat'ın 5 yaşındaki kızı Ecrinnaz ise babasına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu