APEC zirvesinde tarihi görüşme

APEC zirvesinde tarihi görüşme


Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) liderler zirvesine katılmak üzere Pekin'e gelen Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile bir araya geldi.

Tiananmen Meydanı'ndaki Büyük Halk Salonu'nda yapılan görüşmede, evsahibi ülke devlet başkanı Şi, komşu Japonya ile istikrarlı ve uzun vadeli ilişkilerin hem iki ülkenin ortak menfaatine uygun hem de uluslararası kamuoyunun beklentisi olduğuna dikkati çekti.

Son iki yıldır Pekin ile Tokyo arasındaki ilişkilerde olumsuz rol oynayan unsurların açık ve net olduğunu kaydeden Şi, önceki gün ülkeler arasında mutabakata varılan dört temel prensipte fikir birliği"ne atıfta bulunarak, Umarız Japon tarafı, ilgili sorunu makul yollardan çözüme kavuşturur diye konuştu.

Şi, Çin ve Japonya arasındaki ilişkilerin bölgede istikrar, barış ve genel kalkınmayı ilgilendirdiğinin altını çizerek, Japonya ancak geçmişte verdiği sözleri tutarsa komşularıyla gelecek odaklı dostça ilişkiler kurabilir dedi.

Çin Devlet Başkanı Şi, Umarız Japonya, barışçıl kalkınma yolunu seçerek dikkatli güvenlik politikaları uygular ve komşularıyla karşılıklı güveni artırarak, bölge istikrarı ve barışını korumak adına yapıcı bir rol oynar ifadelerini kullandı.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe ise Pekin'le olan ilişkilerini düzeltme noktasında dört temel prensipte fikir birliği yapıldığını vurgulayarak, Tokyo hükümetinin geçmişte Japon liderlerin verdiği sözleri hayata geçirmek noktasında sebat edeceğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, önceki gün, Japon mevkidaşı Fumio Kişida ile başkent Pekin'de bir araya gelmiş ve iki ülke arasında tırmanan gerginliği sonlandırıp ilişkilerin düzeltilmesi adına dört temel prensipte fikir birliğine varılmıştı.

Doğu Çin Denizi’nde, Çin’de Diaoyü, Japonya’da ise “Senkaku” olarak bilinen ihtilaflı insansız ada parçacıkları nedeniyle Pekin ve Tokyo arasında egemenlik tartışmaları yaşanıyor. Gerginlik, adalardan bazılarını Japonya’nın önceki yıl kamulaştırma kararı almasının ardından tırmanmıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu