Türkmenistan ile ilişkiler artacak

Türkmenistan ile ilişkiler artacak


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkiler son yıllarda en üst düzeyde yoğun bir şekilde devam etmektedir, artarak devam edeceğine de inanıyorum dedi.

Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, Oğuzhan Köşkü'nde baş başa görüştü.

Basın mensuplarının görüntü aldığı sırada konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok değerli kardeşim diye hitap ettiği Berdimuhamedov'a daveti için teşekkür etti. 

Orta Asya'ya cumhurbaşkanı olarak ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini hatırlatan Erdoğan, Başbakan olarak yaptığı ziyaretlerle Türkmenistan'a beşinci kez geldiğini ifade etti. Erdoğan, Berdimuhamedov'un, 28 Ağustos'taki Cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine katılımından duydukları memnuniyeti de dile getirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkiler son yıllarda en üst düzeyde yoğun bir şekilde devam etmektedir, artarak devam edeceğine de inanıyorum dedi. Türkmenistan'daki yatırımlarda Türk müteahhitlerin üst düzey projeler yüklendiğini belirten Erdoğan, bundan sonra da ticaret, kültür ve turizm alanında önemli adımlar atılacağına inandığını söyledi.

Eğitim ve sağlık alanındaki işbirliğine verilen öneme vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine ve heyetine gösterilen ilgiye teşekkür ederek sözlerini tamamladı. 

Stratejik ilişkiler

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov da, davetini kabul ederek Cumhurbaşkanı olarak Orta Asya'daki ilk ziyaretini Türkmenistan'a yapan Erdoğan'a teşekkür etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinin tarihi önemi olduğunu kaydeden Berdimuhamedov, stratejik olarak nitelediği iki ülke arasındaki ilişkilerin sürekli ilerlediğini söyledi. Türkmenistan ve Türkiye'nin dünyada refahın ve barışın tesisi için ortak yaklaşımları var diyen Berdimuhamedov, uluslararası kuruluşlarda birlikte çalışıldığını kaydetti. 

Türk şirketlerinin Türkmenistan'da önemli ve büyük projelere imza attığına, kaliteli işler ortaya çıkarıldığına dikkati çeken Berdimuhamedov, eğitim, turizm, spor ve kültür alanındaki ilişkilerin de önemini vurguladı. 

Ülkeler arasındaki anlaşmaların dostluk ve kardeşliği güçlendirdiğini belirten Berdimuhamedov, Erdoğan'a çalışmalarında başarı diledi.

Baş başa görüşme, açıklamaların ardından basına kapalı devam etti. Heyetlerarası görüşmelere başkanlık edecek Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Berdimuhamedov, ortak basın açıklaması yapacak. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Büyükada iddianamesi kabul edildi
Türkiye
Meteorolojiden 5 il için kuvvetli rüzgar uyarısı
Dünya
Afganistan 'da Polis eğitim merkezine saldırı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu