Davutoğlu'ndan Mısırlı Gazeteciye Tarihi Cevap

Davutoğlu'ndan Mısırlı Gazeteciye Tarihi Cevap


Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Dışişleri Bakanlığı döneminde Mısır'da bir muhabirin 'Siz nasıl cesaret ediyorsunuz? Mısır'a geliyorsunuz ve 1517'den bahsediyorsunuz. 1517 bizim için işgal tarihidir" sorusuna tarihi bir cevap verdiği ortaya çıktı.

19 Ekim'de Dolmabahçe Sarayı'ndaki Başbakanlık Ofisi'nde Akil İnsanlar Heyeti ile Başbakan Ahmet Davutoğlu istişare toplantısı gerçekleştirdi. Başbakan Davutoğlu'nun toplantıda aktardığı anısı çok derin atıfları olan ve tam bir tarih dersi mahiyetindeydi.

Ekim 2009'da Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Mısır'a giden Davutoğlu bütün Arap entelektüellerini, özellikle Nasırcı milliyetçi Arapların davet edildiği bir toplantıda konuşma gerçekleştirdi. Konuşmanın ardından konukların önünde Mısır televizyonu ile gerçekleştirilen söyleşide Davutoğlu Mısırlılara adeta tarih dersi verdi.

İşte Davutoğlu'nun aktardığı anısı:

Mısır televizyonu benimle bir röportaj yaptı. Döndü dedi ki Arap milliyetçisi muhabir: 'Siz nasıl cesaret ediyorsunuz? Mısır'a geliyorsunuz ve 1517'den bahsediyorsunuz. 1517 bizim için işgal tarihidir.'

Dedim ki: '1517 Mısır için işgal tarihi ise Mısır'ın tarihi yoktur.' Televizyon canlı yayında. 'Nasıl öyle dersin?' dedi. Şunları söyledim:

'1517'den önce Mısır'da kim vardı? Memlükler. Mısırlı mıydı? Değil. Ondan önce kim vardı? Eyyubiler. Mısırlı mıydı? Değil. Ondan önce kim vardı? Fatımiler. Mısırlı mıydı? Değil. Ondan önce kim vardı? Tolunoğulları. Mısırlı mıydı? Değil. Ondan önce kim vardı? Abbasiler. Mısırlı mıydı? Değil. Ondan önce kim vardı? Emeviler. Mısırlı mıydı? Değil. Ondan önce kim vardı? Bizanslılar. Mısırlı mıydı? Değil. Ondan önce kim vardı? Romalılar. Mısırlı mıydı? Değil. Ondan önce kim vardı? Büyük İskender. Mısırlı mıydı? Değil. Firavunlara kadar gidersiniz, onlar da güneyden geldi, Mısırlı değiller. Bunlar Mısırlı değilse elinize bir çekiç alın, önce Osmanlı eserlerini yıkın, sonra Memluk eserlerini yıkın, sonra Eyyubi eserlerini yıkın, sonra Tolunoğulları eserlerini yıkın. Yıkın, yıkın, yıkın… Sonra geriye ne kaldıysa alın sizin olsun.'

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu