Başkentte kültür sanat

Başkentte kültür sanat


 Devlet Opera ve Balesi (DOB), kadın mahkumların yaşadıklarını anlatan modern dans tiyatrosu "Yanlışların Suçu"nu sahneleyecek. Devlet Tiyatroları (DT), önceki sezona

Devlet Opera ve Balesi (DOB), kadın mahkumların yaşadıklarını anlatan modern dans tiyatrosu "Yanlışların Suçu"nu sahneleyecek. Devlet Tiyatroları (DT), önceki sezona ait eserlerin yanı sıra bu sanat yılında perde açan oyunlarıyla seyirciyi selamlamaya devam edecek.

DT 20 oyunla, DOB ise 6 eserle sanatseverlerin karşısına çıkacak. 

-Tiyatro 

75. Yıl Sahnesi:

Patrick Süskind'in tiyatroya kazandırdığı ve pek çok dilde sahnelenen, bir müzisyen üzerinden toplumun, bireyin, müziğin, cinselliğin, hiyerarşinin ve pek çok şeyin dedikodusunu yapan "Kontrabas", Metin Belgin'in yönetiminde, Olcay Kavuzlu'nun performansıyla 6 ve 7 Kasım'da izlenebilecek. 

Hayata yenik başlayan bir kadının geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalmasını anlatan "İyiyim", bugün ve 12 Kasım'da sahnelenecek. Hüseyin Alp Tahmaz'ın yazdığı, Volkan Özgömeç'in yönettiği oyun, dekor ve giysi tasarımını Seyhan Kırca, ışık tasarımını Osman Uzgören, müzikleri ise Can Atilla imzası taşıyor. 

Akün Sahnesi:

 Recep Bilginer'in yazdığı, Zafer Kayaokay'ın yönettiği "Sarı Naciye", hafta boyunca perde açacak. Törelere rağmen hayalleri olan gençleri göç üzerinden anlatan oyunda Feray Darıcı, Caner Kadir Gezener, Ahmet Erkut, Kadri Özcan, Deniz Gökçe Kayhan ve Pelin Dikmenoğlu rol alıyor. 

Chris Alexander-Hille Darjes'in kaleme aldığı "Shakespeare Zorda", 11-12 Kasım'da seyircinin karşısına çıkacak. Eserde, Elizabeth dönemi İngiltere'sinde en görkemli çağını yaşayan Globe Tiyatrosunda yaşananlar ve William Shakespeare'in oyun yazmanın yanı sıra ilk kez sahneye çıkması konu ediliyor. Oyunda Ebru Nil Aydın, Ünsal Coşar, Cüneyt Mete ve Serdar Kaya Okay gibi isimler sahneye çıkıyor.

Altındağ Tiyatrosu:

Pervin Ünalp'ın yazıp yönettiği, sıradan insanların, hayallerini gerçekleştirmek için kalkıştıkları soygunun trajikomik öyküsünü konu alan eserin müziklerini ise Musa Göçmen imzası taşıyor. 6-12 yaş çocuklar için de "Miyhavlar Tiyatrosu" 9 Kasım'da izlenebilecek.

Birbirine aşık Osman ile Seher'in hikayesinin işlendiği oyun, Volkan Benli'nin rejisörlüğünde sahneye taşınacak. "Kuaförde Bir Gün", 11-12 Kasım'da sergilenecek. 

Aynı çatı altında yaşamalarına rağmen birbirlerini tanıyamayan insanların bencillikleri, zaafları ve anlayışsızlıklarının evlilikleri iflasa sürüklemesini anlatan "Euridice'nin Elleri", bugün, 7 ve 8 Kasım'da görülebilecek.

Büyük Tiyatro:

"Hedda Gabler", yarın, 9-10-11 Kasım'da sahne alacak. Henrik İbsen'in kaleminden Mustafa Kurt'un rejisiyle hazırlanan oyun, bir kadının babası, eşi ve toplumun değerleri arasında kendini gerçekleştirme çabasını yansıtıyor. Oyunda Olcay Kavuzlu ve Murat Çidamlı rol alıyor.

Cüneyt Gökçer Sahnesi:

Yaşadığı aşk acısıyla Anadolu'da öğretmenlik yapmaya başlayan öğretmen Feride'nin yaşamının konu edildiği, Reşat Nuri Güntekin'in klasikleşen eseri  "Çalıkuşu", hafta boyunca temsil verecek. 

Küçük Tiyatro:

Aşık olduğu aktriste ulaşabilmek için kendi filmini çekmeye başlayan Arif'in, askeri darbenin gerçekleşmesiyle yaşadıklarının ele alındığı "Yeşilçam", bugün, yarın, 8 ve 9 Kasım'da sanatseverlerin karşısına çıkacak. Uğur Saatçi'nin kaleminden Barış Erdenk'in sahneye koyduğu komedi türündeki oyunda, Sibel Özer Chullia, Olcay Kavuzlu, Murat Çidamlı, Mesut Turan, Seval Ersu, Maral Üner ve Ayşe Akınsal rol alıyor.

George Orwel'in romanından tiyatroya uyarlanan "Hayvan Çiftliği", 11-12 Kasım'da temsil verecek. Barış Erdenk'in yönettiği oyun, bir çiftlikte yaşayan hayvanların kendilerini sömüren insanların yönetimini devirmeleri ve eşitlikçi bir düzen kurmalarını konu ediniyor.

Oda Tiyatrosu:

Mevlana Celaleddin Rumi'nin Orta Asya'dan Anadolu'ya gelişi, Şemsi Tebrizi ile yakınlığı, tasavvuf ve Allah'a duyduğu büyük aşkın anlatıldığı "Mevlana Aşk ve Barış Çığlığı", bugün, yarın ve 8 Kasım'da izlenebilecek. Semih Sergen'in yazıp yönettiği eserde, oyunculara müzisyenler de eşlik ediyor.

Gülşen Karakadıoğlu'nun kaleme aldığı, Vacide Öksüzcü'nün yönettiği ve konusunu 12 Eylül'ün dramını bugünkü hayatlarında da yaşayan iki kadından alan "Nehir", bugün, yarın, 11-12 Kasım'da sahnelenecek.

Stüdyo Sahne:

Savaş Dinçel'in yazdığı, Murat Çidamlı'nın yönettiği oyunda Erdinç Doğan'ın rol alıyor.  "İyiyim", yarın ve 9 Kasım'da izlenebilecek.

Sait Faik Abasıyanık'ın hayatı ve eserlerinden oluşan "Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye", 11 Kasım'da izleyiciyi selamlayacak.

Tatbikat Sahnesi:

Kuğunun Şarkısı 'Bir Evlenme Teklifi", 11-12 Kasım'da izlenebilecek. Anton Çehov'un kaleminden Yılmaz Gruda'nın çevirisiyle Aclan Büyüktürkoğlu'nun sahneye taşıdığı eserde Ahmet Erkut, Şekip Taşpınar ve Dilek Bozkurt rol alıyor.

İrfan Şahinbaş Sahnesi:

"Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye", Savaş Dinçel'in kaleminden Murat Çidamlı'nın yönetimiyle hafta boyunca sahnelenecek. Erdinç Doğan'ın rol aldığı tek kişilik oyunda, Sait Faik Abasıyanık'ın hayatı ve eserlerinden oluşan bir seçki sunuluyor. Çocuk oyunu "Horoz Adam" 9 Kasım'da seyredilebilecek.

Şinasi Sahnesi:

"Nereye", 11-12 Kasım'da görülebilecek. Volkan Özgömeç'in yönetmenliğini üstlendiği oyunda, dünyanın farklı yerlerinde yaşanan iç savaşlardan, açlıktan, öteki olmaktan, acıdan ve ölümden kaçan mültecilerin dramı yansıtılıyor.

"Keloğlan Keleşoğlan", 12 Kasım'da minik seyirciler için tiyatro sahnesinde olacak.

-Opera-Bale

Opera Sahnesi: Tarihte "Kazıklı Voyvoda" olarak bilinen Prens Vlad'dan efsaneleşen "Kont Dracula" balesi, bugün seyredilebilecek. Johann Strauss'un 3 perdelik komik ögeler içeren "Yarasa" opereti 8-12 Kasım'da seyirciyle buluşacak. 

Giocomo Puccuni'nin "Tosca" operası, 10 Kasım'da sahne alacak. Seda Ayazlı, Aykut Çınar, Eralp Kıyıcı, Beran Sertkaya, Alpcan Kocaay, Cem Akyüz, Levent Akev ve Semik Işık'ın rol aldığı üç perdelik eserde, polis müdürünün aşık olduğu Tosca'yı sevdiğinden ayırmak için yaptıkları anlatılıyor.

Leyla Gencer Sahnesi: Modern Dans Tiyatrosu "Yanlışların Suçu", 9 Kasım'da dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Kadın mahkumların yaşadıklarını anlatan eser aynı zamanda kadına yönelik şiddetin sona ermesi çağrısında bulunuyor.

Mizahi cevaplarıyla ve öğütleriyle bilinen Nasreddin Hoca'nın fıkraları "Nasrettin Hoca" operasıyla minik sanatseverlerle 9 Kasım'da bir araya gelecek. 

Uzeyir Hacıbeyli'nin 100 yılı geride bırakan eseri "Arşın Mal Alan" müzikal komedisi, 11 Kasım'da sahnelenecek.

-CSO

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), şef Emin Güven Yaşlıçam yönetiminde "Atatürk'ü Anma Konseri"yle yarın ve 7 Kasım'da sanatseverlerin karşısına çıkacak. CSO Konser Salonu'nda gerçekleştirilecek etkinlikte Kağan Korad'ın gitarda eşlik edeceği orkestra Franz von Suppe "Hafif Süvari Uvertürü", Isaac Albeniz "İberya Süiti" ve Antonin Dvorak "8. Senfoni op.88 Sol Majör" eserlerini icra edecek. 

-BSO

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), 8 Kasım'da Bilkent Konser Salonu'nda, Avi Ostrowsky'nin yönetiminde "Atatürk Anısına" konser verecek. Anna Vinnitskaya'nın piyanoda eşlik edeceği gecede, P.I. Tchaikovsky'nin "Piyano Konçertosu No.1, Si bemol minör, Op.23" ile "Concerto for Piano No.1 in B flat minor, Op.23" eserleri ve D. Shostakovich'in "Senfoni No.5, Re minör, Op.47" ile "Symphony No.5 in D minor, Op.47" eserleri sanatseverlerle buluşacak. 

-Cermodern

Cermodern, Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerin, siyasi ve kültürel temasların kuruluşunun 600. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen kutlamaların kültür etkinlikleri kapsamında, Bilkent Üniversitesi, GSTMF Grafik Tasarım Bölümü ve Krzysztof Dydo'nun yönettiği Cracow Poster Gallery işbirliği ile"Polonya Afiş Haftası" etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Etkinlik çerçevesinde iki ana sergi aynı anda sanatseverlerle buluşuyor.

"Çağdaş Polonya Afişleri" sergisinde, poster sanatı yayıncısı olan Krzysztof Dydo’nun koleksiyonundan seçilen 70'den fazla poster görülebilecek. 

Günlük nesnelerle kinayeye dayalı afişler üreten Çağdaş Polonya afiş sanatçısı Tomasz Bogulawski'nin kişisel poster sergisi de HUB Sanat Mekan'da ziyaret edilebilecek.

-Kültür Söyleşileri

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığınca, kurumun konferans salonunda her hafta düzenlenen ve katılımın ücretsiz olduğu Kültür Söyleşileri'ne 12 Kasım saat 16.00'da, yazar İhsan Kabil konuk edilecek ve "Yüzüncü Yılında Türk Sineması" başlıklı bir program gerçekleştirilecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu