Soyadını uzatarak Guinness'e girecek

Soyadını uzatarak Guinness'e girecek


Mehmet Neytullah Uçarturnagurbetgezer, Diyarbakır’da bir kamu kurumunda çalışan, dört çocuk babası bir işçi. Çevresinde Türkçe, Kürtçe ve Zazaca söylediği türkülerle tanınan Uçarturnagurbetgezer’in en büyük hedefi ise 20 harflik soyadını 37 harfe uzatarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek.

Yeni soyadını Uçarturnagurbetgezerdiyardiyarellerde" olarak değiştirmek isteyen 59 yaşındaki adam, TBMM’ye sunulacak torba yasa ile mahkeme kararına gerek kalmadan bu değişikliği gerçekleştirebilecek. Bu durumda Türkiye'de en uzun soyadına sahip kişi ünvanı” ile rekorlar kitabında yerini alacak.

Dicle ilçesinde dünyaya gelen Uçarturnagurbetgezer’in babası daha önce Akçakaya soyadına sahipti. Ancak sürekli gurbette bulunması nedeniyle soyadını Uçarturnagurbetgezer ile değiştirdi. Uçarturnagurbetgezer’in babası soyadına, Diyar diyar ellerde kelimelerini de eklemek istese de o dönemde kimliğe sığmayacağı gerekçesiyle bu talep kabul edilmedi.

Uçarturnagurbetgezer’in soyadını değiştirmesi, TBMM'ye sunulması beklenen iç güvenlik reformu kapsamında eskisi gibi zor olmayacak. Mahkeme kararına gerek olmadan nüfus müdürlüklerine başvurarak söz konusu değişikliği babasının isteği doğrultusunda gerçekleştirebilecek.

Soyadımın Türkiye’de eşi yok

Üç erkek kardeş tarafından da kullanılan Uçarturnagurbetgezer soyadı çoğu zaman zorluklar da çıkardı.

Anadolu Ajansı’na konuşan Mehmet Neytullah Uçarturnagurbetgezer, sabıka kaydı alırken soyadı uzun olduğu için yaklaşık üç saat beklediğini, bir kelimeyi iptal ederek sabıka kaydı alabildiğini söyledi.

Askerde arkadaşlarının ve komutanların soyadını sık sık tekrar ettirdiğini söyleyen Uçarturnagurbetgezer, Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile bir anısını ise şu şekilde anlatıyor:

Ağabeyim geçmişte Adalet Partisi İlçe Başkanı idi. Liste Süleyman Demirel'e gidiyor. Demirel bu uzun soyadını listede görünce, 'Hacı Salim sen kaç kişiyi Dicle'de başkan yaptın?' diye soruyor

Zorluklarına rağmen soyadımdan vazgeçmedim. Türkiye'de eşi yok. Ben memnunum hayatımdan. Soyadımı değiştirmeyi hiçbir zaman düşünmedim, düşünmeyeceğim de diyen Uçarturnagurbetgezer, birçok kişinin soyadına güldüklerini ancak kimliğini gördükten sonra inandıklarını ifade etti. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İstanbul trafiğini rahatlatacak proje
Türkiye
Türk boya devinin kurucusu vefat etti
Dünya
İngiltere'de skandal program

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu