Kanser kayıt sistemi geliştirilecek

Kanser kayıt sistemi geliştirilecek


Sağlık Bakanlığı, kanserin izlenmesi için yürütülen kanser kayıt sistemini geliştirecek, bunun için uygun yazılım altyapısını oluşturacak ve pasif kanser kayıtçılığı yapılan illerde aktif kanser kayıtçılığına geçilmesini sağlayacak.

Hükümetin 2015 yılı programında yer alan bilgiye göre, Türkiye'de en sık görülen kanser hastalıklarının taramaları yaygınlaştırılacak ve kanser hastalığının izlenmesi ve yönetimi için kanser kayıt sistemi geliştirilecek.

Vatandaşların taramalara katılmaları için farkındalığı artıracak kampanyalar düzenlenecek ve kanser taramalarının aile hekimliğine uyumu 
sağlanacak. Kanser kayıt sistemi için uygun yazılım altyapısı oluşturulacak.

Pasif kanser kayıtçılığı yapılan illerde aktif kanser kayıtçılığına geçilecek, kanser kayıtlarının toplanması konusunda sağlık personelinde farkındalık yaratılacak.

Veri ve kanıta dayalı sağlık politikalarını geliştirmek amacıyla uluslararası karşılaştırmalara imkan verecek standart ve kalitede verilerin üretilmesinin sağlanacağı programa göre, ayrıca birinci basamak sağlık hizmetlerinde izleme ve değerlendirme sistemleri geliştirilecek.

Beslenme dostu okul sayısı artırılacak

Programda yer alan sağlıklı yaşam ve hareketlilik kapsamında da obezite ve diyabetin önlenmesine yönelik farkındalık artırılacak ve okul çağı çocuklarına yönelik sağlıklı beslenme programları yürütülecek. 

Bu kapsamda öncelikle beslenme dostu okul sayısı artırılacak, Okul Sütü Programı sürdürülecek, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteye teşvik edici kampanyalar düzenlenecek. Tüm bunlar, eğitim materyalleri geliştirilecek, yazılı ve görsel medya aracılığı ile farkındalığı artırıcı kampanyalar düzenlenecek. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu