Türkiye bölgemiz için büyük ve özel bir güç

Türkiye bölgemiz için büyük ve özel bir güç


Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Türkiye'yi bölgemiz için büyük ve özel bir güç olarak nitelendiriyoruz dedi.

Rama,nın Arnavutça servisine verdiği demeçte, Arnavutluk-Türkiye ilişkilerinden Arnavutça yayınına başlamasına ve Arnavutluk'un diğer bölge ülkeleriyle ilişkilerine kadar birçok konuda açıklamada bulundu.

Arnavutluk ile Türkiye arasındaki ilişkilerin hiçbir zaman şimdiki kadar iyi düzeyde olmadığını kaydeden Rama, hükümet olarak Türkiye'yi dış politikada stratejik ortak olarak kabul ettiklerini söyledi.

Rama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı dönemindeki iyi işbirliğinin, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun göreve gelmesinin ardından da sürdüğünü ifade ederek, Türkiye'yi bölgemiz için büyük ve özel bir güç olarak nitelendiriyoruz. Hem Arnavutluk hem de Türkiye NATO üyesi olduklarından, bu işbirliğimizi karşılıklı ve ortak amaçlara odaklanmış kılıyor şeklinde konuştu.

Arnavutluk'taki Türk yatırımlarına da değinen Rama, ülkedeki Türk yatırımlarının daha etkin olmasını dilediklerini ve bu kapsamda ellerinden geleni yaptıkları vurguladı.

Rama, Arnavutlar ile Türkler arasında ortak bir tarihin bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

Bu öyle bir tarih ki birçok Arnavut'u Türkiye'ye yönlendirmiş. Türkiye'ye giden bu kişilerin birçoğu orada kalmış, hayatlarını orada kurmuşlar. Türk siyasilerin Arnavutlar hakkındaki övgü dolu sözlerini duymaktan dolayı çok mutluyum. Öte yandan, Arnavutların Türkiye'deki varlığının ülkelerimizi bağlayan en güçlü köprülerinden biri olduğunu bilmek de beni çok mutlu ediyor. 

Arnavutça yayını önemli bir misyon

1 Ekim'de resmen yayına başlayan Arnavutça servisi hakkındaki görüşlerini açıklayan Rama, Arnavutça yayınının kendileri için çok iyi bir haber olduğunu ifade etti.

Rama, Arnavutça yayınına başlamasını medya aracılığıyla öğrendiğini belirterek, Ancak bu şekilde, doğrudan sizlerden bilgi almaktan dolayı mutlu oldum. Arnavutça yayınının başarılı olacağına ve bölgede önemli bir misyon üstleneceğine inanıyorum diye konuştu.

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da 1993 yılında temeli atılan ancak yapımına başlanılamayan Balkanlar'ın en büyük camisi projesine ilişkin de Rama, Yeni caminin inşaatı başlamadan bu yıl bitmeyecek dedi.

Balkanlar Avrupa için, Avrupa da Balkanlar için gerekli

Rama, geçen Ağustos ayında Almanya'da düzenlenen ve Balkan ülkeleri liderlerinin katıldığı hükümetler arası konferasın, Balkanlar açısında tarihi bir olay olduğunu belirterek, söz konusu konferansın, Almanya gibi önemli bir ülkenin ve bu ülkenin Başbakanı Angela Merkel'in Balkanlar'a yönelik bağlılığının somut bir göstergesi olduğuna inandığını söyledi.

Balkanlar'ın Avrupa için gerekli olduğunu savunan Rama, Aynı şekilde Balkanlar için de Avrupa'nın gerekli olduğunu düşünüyoruz. Berlin'deki konferans da bu konuda yeni bir sayfa açtı. Üzerimize düşen vakit kaybetmeden tüm alanlarda işbirliği yolları aramaktır diye konuştu.

Rama, Balkanlar'da 2014 yılı içerisinde ülkeler arasındaki sınır noktalarında ilk kez hiçbir çatışmanın yaşanmadığını hatırlatarak, Balkanlar'ın büyük bir kalkınma ve gelişme potansiyeline sahip oduğunu ve bu potansiyeli bölgesel işbirliği yararına sunması gerektiğini vurguladı.

Arnavutluk-Sırbistan ilişkileri

Son dönemde, özellikle Sırbistan ile Arnavutluk milli takımları arasında oynanan futbol maçı nedeniyle gerilen Arnavutluk-Sırbistan ilişkilerini ve 10 Kasım'da Sırbistan'a yapmayı planladığı ziyareti de değerlendiren Rama, iki ülke ilişkilerinin geleceğinden umutlu.

Sırbistan'ı başbakan düzeyinde 67 yıl sonra ilk kez ziyaret edecek olan Arnavutluk Başbakanı Rama, şunları kaydetti:

Bunun tüm Balkanlar için yeni bir başlangıç olacağına inanıyorum. Ancak bu yeni dönem, halklarımız için daha iyi olacak bir gelecek için yeni ve birlikte yaklaşım gerektiriyor. Sadece ileriye gitmemizi engelleyen değil, aynı zamanda birçok çatışmaya ve kan dökülmesine neden olan geçmişe dair her şeyi ardımızda bırakmalı, birlikte, barışa ve bölgesel işbirliğine dair yeni bir tarih yazmalıyız.

Arnavutluk'un Bosna Hersek'teki büyükelçiliğini kapatmasına ilişkin de Rama, bunun kesinlikle Bosna Hersek'in Kosova'yı devlet olarak tanımaması ile ilgili olmadığını söyledi.

Rama, imkanlarının bu kadar çok altyapıyı ayakta tutacak genişlikte olmadığını öne sürerek, Fransa gibi büyük ülkeler dahi kaynaklarının rasyonalizasyonu için farklı ülkelerdeki diplomatik temsilcilikleri kapatıyorsa bu durum Arnavutluk için son derece doğaldır. Burada, diplomatik ağın yeniden yapılandırılmasından başka bir şey söz konusu değildir şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu