28 bin 188 kişi organ bekliyor

28 bin 188 kişi organ bekliyor


Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de 28 bin 188 kişinin organ beklediğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 3-9 Kasım tarihlerinin Organ Bağışı Haftası olduğu hatırlatılarak organ nakil işlemlerinin Türkiye'de başarılı bir şekilde uygulandığı belirtildi. Türkiye'nin organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahip olduğu ifade edilerek organ nakil sürecinin aşamalarında organizasyonu sağlayan Ulusal Koordinasyon Sisteminin dünyada başarıyla uygulanan sistemler arasında yer aldığına işaret edildi. 

Bakanlığın organların naklinde gereken olanakları sağladığı bildirilen açıklamada, 2 bin 832 kara ambulansı, 3 uçak ve 17 helikopterle faaliyet gösteren hava ambulans sisteminin aynı zamanda organların ve ekiplerin naklinin sağlanmasına destek verdiği vurgulandı.

Bakanlıkça ruhsatlandırılan 63 böbrek, 38 karaciğer, 12 kalp, 6 akciğer nakil merkezinin hizmet verdiğine dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Ülkemizde organlar, canlı ve beyin ölümü gerçekleşmiş (kadavra) vericilerden sağlanmaktadır. ABD ve AB ülkelerinde nakillerin yüzde 60-70'i kadavra vericiden yapılmaktadır. Oysa ülkemizde kadavradan bağış yeterli olmadığı için maalesef nakillerin yüzde 70-75'ini canlı vericiden yapılan nakiller oluşturmaktadır. Organ nakli konusunda İspanya'da tespit edilen beyin ölümlerinin yüzde 85'i kadavradan bağışçı olmaktadır. Bu oran ABD ve AB ülkelerinde yüzde 60-85 arasında değişmektedir. Ülkemizde ise halkımızın sosyo-kültürel yapısı ve olumsuz haberlerin etkisi ile bu oran, 2011 yılı sonu itibari ile yüzde 26 olarak kayıtlara geçmiştir. Yine ülkemizde milyon nüfus başına kadavra organ bağışı 5 iken bu oran, Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD’de 20-25 seviyelerindedir. Bütün bu gelişmelere rağmen listemizde halen kornea dahil olmak üzere 28 bin 188 kişi organ beklemektedir. Bunlardan 39'u akciğer, 2 bin 124'ü karaciğer, 21 bin 767'si böbrek, 532'si kalp, 4'ü kalp kapağı, 1'i ince bağırsak ve 249'u pankreas ve 3 bin 472'si korneadır. Kadavradan organ bağışı oldukça yetersiz olduğundan hastalar ve nakil merkezleri diğer tedavi biçimi olan canlıdan nakle yönelmektedir.

Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Bakanlık ve ilgili birimler tarafından bir dizi etkinlik düzenleneceği bildirilen açıklamada, bu kapsamda kamu hastaneleriyle diğer resmi ve özel hastaneler, semt poliklinikleri, halk sağlığı laboratuvarları, dispanserler, sağlık merkezleri, aile sağlığı merkezi ve toplu yaşanılan mekanlarda halkın görebileceği uygun yerlere ve caddelere afişler asılacağı, kitapçıklar dağıtılacağı ifade edildi. 

Bilgilendirme standartlarında isteyen vatandaşların organ bağışı kartları doldurabileceğine işaret edilerek ilköğretim ve lise öğrencilerine eğitimler verileceği vurgulandı. 

Aile hekimleri tarafından kalabalık işyerlerine, sanayi iş kollarına ve fabrika işçilerine yönelik organ bağışının önemine dikkat çeken konferanslar düzenleneceği de belirtilerek, hastanelerde sağlık personeli başta olmak üzere halka yönelik panel, konferans ve toplantılar düzenleneceği kaydedildi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Türkleri köpeklerle arayan Avusturya'ya anladığı dilden cevap
Türkiye
Bakan Kaya, rahatsızlanan yolcuya ilk müdahaleyi yaptı
Dünya
Polonya'da alışveriş merkezine saldırı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu