Halep'te son durum

Halep'te son durum


Esed yönetiminin, muhaliflerin Halep merkezindeki kontrol alanlarıyla bağlantı noktasında yer alan Handerat bölgesine saldırı başlatması, muhaliflerin Halep'te kuşatma altında kalması riskini ortaya çıkarttı.

Stratejik darboğaz Handerat'ın Esed güçlerinin eline geçmesi halinde bölgedeki sivillerin Türkiye'ye doğru göç etmesinden endişe edilirken Halep, Esed yönetimine bağlı güçler tarafından dört bir yandan tamamen kuşatma altına alınmış olacak.

Söz konusu stratejik bölgede Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), İslami Cephe ve Nusra Cephesi'ne bağlı muhalif unsurlar ile Esed güçleri ve Hizbullah militanları arasındaki şiddetli çatışmalar devam ediyor. 

Esed rejimi Halep'i kuşatıyor  

Yaklaşık iki aydır Kobani'deki çatışmalar sebebiyle uluslararası toplumun gündeminden düşen Halep, bu zaman zarfında Esed rejimi Suriye'nin kuzeyindeki muhaliflerin elinde bulunan bazı bölgeleri ele geçirmesiyle tekrar gündeme geldi.

Esed rejimi, muhaliflerin Halep merkeziyle bağlantı noktasında yer alan Handerat'a saldırılarını arttırırken muhalif gruplar bölgeyi savunuyor. 

Yeni göç dalgası olabilir

Handerat düşerse Halep kent merkezi, rejim tarafından dört bir yandan tamamen kuşatma altına alınmış olacak ve kentin içinde kalan muhaliflerin dünya ile bağlantısı kesilmiş olacak.   

Esed güçlerinin sivillere yönelik katliam yapmasından korkan bölge halkı ise çatışmaları endişe ile takip ediyor. Yerel kaynaklar, muhaliflerin Handarat'tan geri çekilmesi durumunda bölge halkının Türkiye sınırına doğru göç edebileceğini belirtiyor.

IŞİD muhalifleri zayıflattı

Bir yıl öncesine kadar kent merkezinin çevresindeki banliyö bölgeleri muhaliflerin elindeyken IŞİD terör örgütünün bu bölgelerin bir çoğunu muhaliflerin elinden alması Esed güçlerine manevra alanı oluşturmuştu. IŞİD ile de çarpışmak zorunda kalan muhaliflerin mevzi kaybetmelerinden yararlanan Esed güçleri Halep'in kuşatma stratejisi çerçevesinde Handerat ve Leyramon arasındaki geçidi kontrol almayı, böylelikle muhalifleri kent merkezine hapsetmeyi hedefliyor.  

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK tatbikatın seviyesini yükseltti.
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
L’Oreal’in sahibi öldü.

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu