Bulgaristan'da hükümet kurma girişimleri

Bulgaristan'da hükümet kurma girişimleri


Bulgaristan’da 5 Ekim'de yapılan erken genel seçimin ardından Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, anayasanın öngördüğü yasal sürenin sonunda seçimde en çok oyu alan Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin lideri Boyko Borisov’u hükümet kurmakla görevlendirdi.

Cumhurbaşkanı'ndan görevi alırken konuşan Borisov, parlamentodan almayı umdukları destek konusunda hesaplarının tutmaması halinde hemen yarın görevden vazgeçeceğini söyledi. Kurmaya çalıştığı koalisyon hükümeti için destek arayışlarını sürdüren Borisov, olası ortakları sağcı Reformcu Blok (RB) ve ırkçı, aşırı milliyetçi Vatansever Cephesi (PF) ile son bir kez görüşeceğini duyurdu.

Bulgaristan’ın 240 sandalyeli parlamentosunda GERB 84 kişilik gruba sahip. Hükümetin kurulabilmesi için en az 121 milletvekilinin oyu gerekiyor. GERB partisi, kendisine en yakın görüşleri savunan RB’nin 23 kişilik grubu ve 19 milletvekili çıkaran PF ile anlaşırsa 126 sandalyeye ulaşmış olacak.

Borisov parlamentoda grupları olan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ve ırkçı ATAKA (Atak) partisinden kesinlikle destek istemeyeceğini açıklamıştı. Muhalefette kalan HÖH’nin lideri Lütvi Mestan da AB ve NATO aleyhtarı, 'sistem karşıtı' bir hükümeti desteklemeyiz demişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Dolar ve euro baskısı altında TL'yi eritmemize gerek yok
Türkiye
İnşaatçılar açık alan istiyor
Dünya
Ali Erbaş ve Mirziyoyev'den 'teröre geçit yok' mesajı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu