CHP MYK toplantısı

CHP MYK toplantısı


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Çok uzun süren MGK toplantısından sonra bir takım açıklamalar oldu, bir takım yeni tehlike tarifleri ortaya kondu. Bu tehlike tarifleri içinde legal gibi görünüp illegal yapılardan bahsedilen bazı paragraflar var. Herhalde HDP o boyuta girmiyor dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. 

Koç, toplantı devam ederken basın mensuplarına açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Türkiye'nin gittikçe sorunları ağırlaşan bir gündemi olduğunu savunan Koç, Yıllardır dile getirdiğimiz yanlış ve çarpık siyaset tercihleri, ülkeyi içeride ve dışarıda  gittikçe karamsar ve karanlık bir iklimin içine sürükledi dedi.

Dış politikada "sözüne güvenilmez, itibarını yitirmiş, omurgası olmayan, belirli dış güç odakları tarafından güdülen bir Türkiye manzarası hepimizin içini acıtıyor" diyen Koç, Bir yanda iç güvenlik sürecini İmralı'da Öcalan'ın ağzına terk etmiş, devlet hakimiyetini ülkenin önemli bir coğrafyasında kaybetmiş bir gaflet ve aymazlar takımı. Diğer yanda geçim sıkıntısı, işsizlik, artan gıda enflasyonu, yüksek enerji fiyatlarıyla  boğuşan geniş halk kesimleri. ifadesini kullandı.

Ülkede, yüzde 10-12'lik enflasyona karşı, yüzde 3’lük zamla yetinmesi istenen milyonlarca çalışan ve emekli bulunduğunu ileri süren Koç, şöyle devam etti:

Diğer yanda lüks, ihtişam, israf, şatafat, gösteriş içinde halktan kopuk bir saltanat arayışı, tıpkı Lale Devri gibi. Büyük yolsuzluk, rüşvet ve hırsızlıkların suç olmaktan çıkarttığı, rüşvetin kelime anlamının hediye olarak değiştirildiği  ve adeta kutsandığı, polislerin hırsızları değil, tam tersine hırsızların polisleri kovaladığı bir süreci yaşıyoruz. Her şey tersine dönmüş durumda. Teslimiyet, gaflet, yer yer ihanet. Manzara bu. Maalesef 12 yılda Türkiye'nin AKP ile çıktığı yolun bizi getirdiği tablo bu. Emekliler, çalışanlar, köylüler, işsizler, esnaflar bugünü yarına çıkartmaya çalışırken, milletin cebinden yaptıkları kaçak sarayın maliyeti  1 milyar 370 milyon lira. Eski parayla 1 katrilyon  370 trilyon lira. Saltanat uçağı 410 milyon, eski parayla  410 trilyon. Saltanat filosundaki diğer araçlar, 5 uçak, 10 zırhlı Mercedes, biri Skorsky 3 helikopter, aklına getirmeyelim ama henüz özel deniz altısı yok. Yazıktır, günahtır, ayıptır, insafsızlıktır. Bu nasıl anlayıştır? Münafık tanımlaması başka nasıl anlatılabilir? 12 yılda rüşvetin adı hediye oldu, demokrasinin adı diktatörlük oldu.

Diplomalı genç işsizler cenneti.

Genç nüfusta işsizlik oranının  yüzde 17,5 olduğunu ve bu sayıya her yıl yenilerinin eklendiğini ifade eden Koç, Türkiye'nin bu iktidar sayesinde diplomalı genç işsizler cenneti olduğunu iddia etti.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın maliyetine değinen Koç, bu parayla 2 bin 800 tane yüzer kişilik öğrenci yurdu, 100 yataklı 500 hastane gibi yatırımların yapılabileceğini anlattı. 

Çözüm süreci

Çözüm sürecine değinen Koç,  Taze danışman Mahçupyan'ın basına yansıyan ifadeleri, ne diyorlar; 'Güneydoğuda kamu düzeni şu anda PKK'nın elinde. Gelinen süreçte bunların hepsi itirafçı olacak gibiler değerlendirmesini yaptı.

Çözüm diye terörle müzakere masası kuran siz değil misiniz? sorusunu soran Koç, şunları kaydetti:

Ağırlaştırılmış ömür boyu hapse mahkum Öcalan sanki bir rehineymiş gibi, masaya devletin karşısına oturtan siz değil misiniz? Oslo'da başladığınız ve Türkiye'nin anayasal düzenini, uluslararası aktörlerin gözetiminde terörle tartışmaya açıp, Türkiye'nin geleceği için fal açanlar sizler değil misiniz? Türkiye'nin bu önemli ve can alıcı sorununa verdiğiniz tavizler ve ilkesizlikle uluslararası bir soruna dönüştürme taleplerini yükseltenler sizler değil misiniz? Vebaliniz de, günahınız da beceriksizliğiniz de büyük.

HDP'nin kapatılacağı iddiası

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın, MGK'da HDP'nin kapatılması yönünde karar alındı iddiasının sorulması üzerine Koç,  Çok uzun süren MGK toplantısından sonra bir takım açıklamalar oldu, bir takım yeni tehlike tarifleri ortaya kondu. Bu tehlike tarifleri içinde legal gibi görünüp illegal yapılardan bahsedilen bazı paragraflar var. Herhalde HDP o boyuta girmiyor. Hasip Kaplan'ın sözleri için söylüyorum. Ama tarif ettikleri olay, daha farklı olay dedi. 

Hükümetin yeni sivil vesayet arayışı içinde olduğunu savunan Koç, Bunun bürokratik mekanizmasını, yargı boyutunu gerçekleştirdiler, şimdi millete sindirme dönemi geldi. Özel güvenlik paketiyle de demokratik hak arama yollarının kısıtlanacağı, herkesin makul şüpheli olacağı, değişik risklerle karşı karşıya kalacağı yeni dönem tasarlıyorlar, umarım siyasi ömürleri bütün bunları gerçekleştirmeye yetmez açıklamasını yaptı.

Tarhan'ın istifası

CHP'den istifa eden Emine Ülker Tarhan'ın bir röportajında, CHP kurultayında 2015 seçimleri için yol haritası belirlemedi, koltuk savaşı yaşandı dediğinin sorulması üzerine ise Koç, bir polemiğe girmek istemediğini söyledi. 

Koç, İstifa etmesine üzüldük. Siyaset uzun süreli bir iş, dirençli olmak gerekir. Bir polemik noktasına taşınacak cevap vermek istemiyorum ama, siyasetin hiç kimse için hazırlanmış bir koltuk sunmaması gerektiğini bu yaşadığımız süreçte öğrendik. Hak edilerek o koltuk elde edilmeli siyasette. Eğer hazır olarak sunduğunuz zaman, bu yorumları çok rahat yapabiliyorlar değerlendirmesinde bulundu. 

RTÜK Üyesi Öztunç'a saldırı girişimi

RTÜK'te yaşanan Atatürk tartışması ve bir kurum çalışanının Üst Kurul Üyesi Ali Öztunç'a saldırı girişiminin hatırlatılması üzerine Koç, Türkiye'nin iklimini tarif ederken, bir havuz medyasından ve buraya çıkartılan maaşlı hokkabazlardan bahsettiğini aktardı.

Koç, şunları söyledi:

Bir televizyon kanalında CHP ile Atatürk'le ilgili Türkiye'nin yakın tarihinde anıtlaşmış önemli kahramanlarla ilgili yapılan yüz kızartıcı, ahlaksız, terbiyesiz yorumlar ancak sipariş üzerine bir hokkabaz tarafından bir havuz medya kanalında yapılabilirdi. RTÜK'te buna karşı bir ceza vermesi gerekirdi, yani CHP'ye, Mustafa Kemal Atatürk'e, Türk milletinin diğer değerlerine kendi görüş açılarından saldırmak serbest ve bu karşılıksız kalır. Bunu kırmak gerekiyor. CHP, RTÜK Üyesi Sayın Ali Öztunç'a yapılan saldırı girişimini de kınıyor, bu konuda RTÜK'ün vereceği kararı da bekliyor. Eğer bir müeyyide uygulanmazsa, önüne gelen önüne gelene hakaret etmeye başlar. Tüm ortak değerler ayaklar altına alınır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu