İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını

İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını


TBMM Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Murat Yıldırım, tüm dünya devletlerinin İsrail'in yeryüzünü büyük bir kaosa sürükleyecek saldırganlığına karşı acilen harekete geçmesini istedi.

Komisyon Başkanı, AK Parti Çorum Milletvekili Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in son zamanlarda Mescid-i Aksa'ya karşı yürüttüğü planlı saldırgan politikaları şiddetle kınadığını belirtti.

Yıldırım, siyonist askerlerin, Müslümanların kutsal mabedi, ilk kıble Mescid-i Aksa'ya karış yaptıkları baskında mihraba zarar verdiğini, mescid içerisindeki Kur'anı Kerim ve diğer yazma eserleri yerlere attığını, postallarıyla çiğnediğine dair haberleri kaygıyla öğrendiklerini vurguladı.

Bölgede Müslümanlara yönelik yoğun saldırı olduğunu ifade eden Yıldırım, saldırgan İsrail devletinin, bir an önce bölgeden güçlerini çekmesini istedi. Yıldırım, Müslümanlar'ın ilk kıblesine karşı yapılan bu saldırının hiçbir şekilde kabul edilemez bir girişim olduğunu kaydetti. Yıldırım, açıklamasında şunları kaydetti:

Haftalardır süren baskı ve yasaklamalara karşı yaptığımız açıklamalarda İsrail'in resmen ateşe benzin döktüğünü belirtmemize rağmen halen bu saldırgan tavırlar sürmektedir. Tüm dünya devletleri İsrail'in yeryüzünü büyük bir kaosa sürükleyecek bu saldırganlığına karşı acilen harekete geçmelidir. Arap Ligi, Afrika Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı Örgütü, BM gibi önemli uluslararası kuruluş ve uluslararası toplumu bu saldırganlığa karşı acil harekete geçmeye çağırıyoruz.

Mescid-i Aksa'ya ve kutsal kitabımıza karşı yapılan bu saldırılar gerek bölgede, gerekse dünyanın genelinde yeni bir şiddet dalgasına zemin hazırlamaktadır. Böyle bir dalgadan en fazla zararı görecek olanlar bizzat İsrail vatandaşları olacaktır. İsrail'in saldırgan yöneticilerine karşı İsrail halkı da barışın ve huzurun yanında yer almalıdır. Aksi takdirde üretilen bu terör dalgası daha büyük bir terör dalgası yaratacaktır. Müslümanlar hiçbir terör dalgasına prim veremeyeceklerdir. Bu ister bir örgütten gelsin, ister bir devletten gelsin buna karşı duracaklardır. İsrail devleti yaptığı bu saldırılarla terörist bir devlet olduğunu bir kez daha tescillemiştir. Türkiye'de ve çevre ülkelerde yüzyıllardır Müslümanlarla birlikte barış içerisinde karşılıklı hoşgörü ve saygı çerçevesinde yaşayan tüm Museviler'i de bu saldırganlığa karşı çıkmaya çağırıyoruz.

İslam ülkelerinin de bu konuda acil yaptırım kararları için adım atmaları gerektiğinin altını çizen Yıldırım, "İsrail'in bu saldırganlığına karşı ortak cevap verilmelidir. İsrail; İslam ülkeleri ve Ortadoğu'da yaşanan siyasi çalkantılardan cesaret alarak bu saldırganlığa cesaret edebilmektedir. İslam ülkelerinin birlik ve beraberlik içerisinde bu terör dalgasına ve İsrail'in İslam'a karşı düşmanca politikalarına dur demeleri gerekmektedir. İsrail'i bir kez daha bu saldırgan politikaları sebebiyle şiddetle kınıyor ve işgalci güçlerini acilen Mescid-i Aksa çevresinden uzaklaştırmaya çağırıyoruz ifadelerini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Irak sınırında saldırı: 1 asker şehit
Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile görüştü

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu