Bosna'da kazananları mağdur eden seçim sistemi

Bosna'da kazananları mağdur eden seçim sistemi


Bosna Hersek Federasyonu Temsilciler Meclisi'nde, ülkedeki üç kurucu unsurun herbirinden en az dört milletvekili bulunmasını öngören seçim sistemi nedeniyle 12 Ekim'deki parlamento seçimlerinde milletvekili seçilen bazı isimlerin hakları ellerinden alınarak kontenjanı doldurmak amacıyla başka isimlere verildi.

Bu kapsamda, Hırvat Demokratik Birliği (HDZ BİH) önderliğindeki koalisyon listesinde meclise giren bir Hırvat milletvekilinin sandalyesi, kendilerine tanınan asgari kontenjanı doldurabilmek amacıyla Sosyal Demokrat Partinin (SDP) adayı olan ancak yeterli oyu alamadığı için seçilemeyen bir Sırp'a verildi.

Bosna Hersek Federasyonu Temsilciler Meclisi'ne hiçbir Sırp milletvekilinin seçilememesi üzerine, Merkezi Seçim Komisyonu (CİK), anayasal zorunluluk olan kontenjanı doldurabilmek adına milletvekili sandalyelerinde bazı değişikliğe gitti.

CIK, yapılan değişikliğin ardından, HDZ BİH önderliğindeki koalisyonun mecliste 13 yerine 12, SDP'nin ise 11 yerine 12 miletvekili olacağını açıkladı.

Öte yandan, meclisteki dört sandalyeli Sırp kontenjanını doldurmak için Demokratik Cephe (DF), SDP ve Daha İyi Gelecek Birliği (SBB) partilerinin kendi içinde de bazı değişiklikler yapıldı. Buna göre, DF ve SDP listesinden meclise giren diğerleri (Sırp, Boşnak ve Hırvat olmayan milletvekilleri) kontenjanından birer milletvekili ve SBB listesinden meclise giren bir Boşnak milletvekilinin milletvekilliği hakkı ellerinden alınarak, aynı partilerin listesindeki diğer Sırp adaylara verildi.

Mecliste bulunması gereken asgari Sırp milletvekili sayısı da böylece sağlanmış oldu.

Öte yandan, ülkedeki iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti Millet Meclisi'nde de benzer bir değişiklik yapıldı. En az dört Hırvat, Sırp ve Boşnak milletvekilinin bulunması gereken mecliste, sadece üç Hırvat milletvekilinin seçilmesi üzerine, Sırp Demokratik Partisi (SDS) önderliğindeki koalisyonun listesinde meclise giren bir Sırp milletvekilinin saldalyesi, aynı kolaisyonun listesinde yer alan ancak seçilemeyen bir Hırvat milletvekiline devredildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Büyükada iddianamesi kabul edildi
Türkiye
Meteorolojiden 5 il için kuvvetli rüzgar uyarısı
Dünya
Afganistan 'da Polis eğitim merkezine saldırı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu