Suriyeli Kürtlerin soğuk havayla imtihanı

Suriyeli Kürtlerin soğuk havayla imtihanı


Ülkelerindeki çatışmalardan kaçıp Türkiye'ye sığınarak, Suruç ilçesinde inşaat halindeki ev ve parklarda kalan sığınmacılar, soğuk havada çöpleri yakarak ısınmaya çalışıyor.

Yaklaşık iki ay önce IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasında Halep'e bağlı Kobani'de (Ayn el Arap) şiddetlenen çatışmalardan kaçan çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 200 bine yakın Suriyeli Kürt, Suruç ilçesinden Türkiye'ye geçiş yaptı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri tarafından ilçede oluşturulan geçici barınma merkezlerine yönlendirilen sığınmacılardan kimileri, inşaatı tamamlanmamış evler ile park ve cami bahçesi gibi yerlerde kalmayı tercih ediyor.

Kış şartlarının etkisini hissettirmeye başlamasıyla zor durumda kalan Suriyeli Kürtler, ne yapacaklarını kara kara düşünüyor. Hava koşullarından en çok etkilenen çocuklar ise soğuğa rağmen giydikleri ince elbiseler, ayakkabısız ve çorapsız ayakları ile dikkati çekiyor. Kadınlara ise çeşmelerden kovalarla taşıdıkları soğuk suyla çamaşır ve bulaşıklarını yıkamak zorunda kalıyor.

Çevreden topladıkları çöpleri yakarak ısınmaya çalışan sığınmacılar, ilerleyen günlerde kendilerini nasıl sıkıntıların beklediğini düşünerek, yaşamlarını sürdürüyor.

Bir an önce evlerine dönmeyi umut eden Suriyeli Kürtler, çatışmaların devam etmesi nedeniyle hayal kırıklığı yaşıyor.

Geceleri çok üşüyoruz

İlçe merkezinde inşaat halinde duvarları örülmemiş bir evi bez parçalarıyla kapatarak ailesiyle sığınan Hasan Kasım,kendilerini zor günlerin beklediğini söyledi.

Artık savaşın bitmesini isteyen Kasım, Her gece 'bu son gecemiz' diyerek yatıyoruz ama uyandığımızda devam ediyor. Havalar soğudu, bizim için her şey daha da zorlaştı. Bundan sonra nasıl dayanırız bilmiyorum dedi.

Hamid Sidar da (9) çevreden topladığı çöpleri annesinin yakarak hem yemek yaptığını, hem de ısındıklarını ifade etti.

Sidar, son günlerde özellikle de geceleri çok üşüdüklerini kaydetti.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK'dan sınır ötesine hava harekatı
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Kuzey Kore'den ABD'ye gözdağı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu