Gazze'nin yeniden imarı 2-3 yıl sürecek

Gazze'nin yeniden imarı 2-3 yıl sürecek


Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) Gazze Direktörü Robert Turner, bölgenin yeniden imarının 2 ila 3 yıl alabileceğini söyledi.

Turner, UNRWA’nın Gazze'deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Gazze’nin yeniden imarı, her şeyin iyi gitmesi halinde 2 ila 3 yıl sürebileceğini belirtti.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği son saldırıları neticesinde Gazze Şeridi’nde oluşan hasarın, ilk başta hesapladıkları 60 bin evi aştığını ve şu an rakamın 90 bine yükseldiğini aktaran Turner, kesin hasarın belirlenmesi için 6 aya ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

-"Gelecek yıl sıkıntı yaşanacak"

İlk etapta enkazların kaldırılacağını, ardından da evlerin tasarımı ve ruhsat işlemlerinin başlatılacağını dile getiren Turner, yeni evlerin çekirdek ailedeki fert sayısı baz alınarak inşa edileceğini kaydetti.

Evleri tamamen yıkılan ev sahiplerine kira bedelinin bu yıl bitmeden ödeneceğine işaret eden Turner, evleri kısmen yıkılanlara da evleri onarılana kadar nakdi yardımda bulunulacağını aktardı.

Ancak UNRWA'nın 55 milyon dolarlık açığı yüzünden gelecek yıl söz konusu yardımları takdim etmek konusunda sıkıntı yaşayacaklarına da değinen Turner, Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı’ndan giriş yapabilen tırların sayısının azlığından yakındı. 

- "Hükümet faaliyete geçmeli"

Gazze’nin yeniden imarının başlaması için Filistinliler ile İsrailliler arasında istikrar ve siyasi ilerlemenin başarılmasının şart olduğunu söyleyen Turner, bunun için Filistinliler ve İsraillilerin donör ülkelere güvence vermeleri gerektiği yorumunu yaptı.

Turner, Ulusal Uzlaşı Hükümeti’nin faaliyete geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, Gazze’de uzun vadeli istikrar ve barışın olabilmesi için İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukanın kaldırılmasının elzem olduğunu kaydetti.

İsrail'in 51 gün süren saldırılarında Gazze'de 2 binden fazla insan hayatını kaybetmiş, 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina da hasar görmüştü. Mısır'ın başkenti Kahire'de 12 Ekim Pazar günü gerçekleştirilen "Gazze'nin Yeniden İmarı" konulu uluslararası konferansta katılımcı ülkeler tarafından, yarısı imarda kullanılmak üzere 5,4 milyar dolarlık yardım taahhüdünde bulunulmuştu.

Gazzeliler de söz konusu imarın bir an önce başlaması talebinde bulunuyor, bu çerçevede zaman zaman gösteriler düzenliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu