Avusturya'da Müslümanlara yönelik kısıtlamalara itiraz

Avusturya'da Müslümanlara yönelik kısıtlamalara itiraz


Avusturyalı Müslümanlar Girişimi, Müslümanların bazı haklarını kısıtlayan İslam Kanunu Tasarısı'nın yeniden müzakere edilmesini istedi.

Avusturya'da doğup büyüyen ve sonradan Müslüman olanlar tarafından kurulan "Avusturyalı Müslümanlar Girişimi", basın toplantısı düzenleyerek "İslam Kanunu" Tasarısı'na ilişkin görüşlerini açıkladı. Girişim üyelerinden Sabrina Fuchs, Avusturyalı olarak dünyaya geldiklerini ve yıllarca İslam'ı araştırdıktan sonra Müslüman olduklarını belirterek tasarıda Müslümanların özgürlüklerinin kısıtlandığını söyledi. İslam yasası ile entegrasyon politikalarının birbirinden ayrılmasını isteyen Fuchs, "Bizler hem İslamiyeti hem de Avusturya kültürünü bir kalpte taşıyoruz" dedi.

Girişim üyesi Ursula Kowanda-Yassin ise tasarıda özgürlüklerin kısıtlanıp güvenliğin ön planda tutulduğunu kaydederek "Müslümanların sürekli gözetim altında tutulması kabul edilemez. Bu yasanın sosyal dengeyi bozacağına, huzurlu birlikteliği yok edeceğine ve radikalizmi körükleyeceğine inanıyoruz. Bu yüzden bu yasa tasarısını reddediyoruz. Yeniden müzakere edilerek yapılmasını istiyoruz" diye konuştu.

-İslam Yasa Tasarısı-

Koalisyon hükümeti tarafından 2 Ekim'de Meclis'e gönderilen "İslam Kanunu" Tasarısı'nda, Müslümanların din özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü ve eşitlik hakları engelleniyor. Tasarıda eleştirilen maddelerin başında yurt dışından finansman yasağı geliyor. Buna göre, camiler ve dernekler yurt dışından yardım alamayacak. Tasarıya göre, üye sayısı 300'ün altında olan camiler 6 ay içinde kapatılacak, Viyana Üniversitesinde kurulacak İslam Teoloji Bölümünden mezun olanlar imam olabilecek, her cemaat dini kaynaklarını Almanca olarak sunmak zorunda kalacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu