Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler


Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ülkedeki yasalar çerçevesinde gerçekleştirilmesi halinde, doğuda yeni seçimlerin yapılma zamanını belirlemeye, bölgenin özel statüsüne ilişkin yeni yasayı kabul etmeye ve Ukrayna yasalarının geçerli olacağı bölgenin sınırlarını net olarak çizmeye hazır olduklarını kaydetti.

Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu'nun bu akşam başlayan toplantısının açılışında konuşan Poroşenko, "Donbas'taki sözde seçimlerin, siyasi diyalog yolunu yıktığını ve 'seçim' diye adlandırılan bu saçmalığın Minsk Anlaşması'nı tehlike altına koyduğunu" ifade ederek, buna rağmen ülkesinin doğudaki sorunun barışçıl yolla çözülmesinden yana olduğunu vurguladı.

Poroşenko, MGSK toplantısında, daha önce kabul edilen, doğudaki yerel yönetimin özel düzenlemesini öngören "özel statü" yasasını iptal edilmesini önereceğini ve bunun, Ukrayna'nın Minsk anlaşmalarını geçersiz sayacağı anlamına gelmediğini, aksine ayrılıkçıların ateşkese tam olarak uyması ve ağır silahlarını savaş hattından geri çekmesi halinde, Ukrayna'nın doğunun özel statüsüne ilişkin yeni yasayı kabul etmeye hazır olduğunu vurguladı.

Petro Poroşenko, Ukrayna'nın egemenliği, toprak bütünlüğü ve sınırlarının dokunulmazlığının sağlanması halinde doğu bölgelerinde Avrupa Birliği ve Rusya ile özel ekonomik ilişkileri öngören serbest ekonomik bölgenin oluşturulmasına da hazır olduklarını kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İspanyol polisi Katalan hükümet binasına baskın yaptı

Hava Durumu

33°
Detaylı Hava Raporu