Danimarka Dışişleri Bakanı  Ramallah'ta

Danimarka Dışişleri Bakanı Ramallah'ta


Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard, "İsrail'in devam eden siyaseti gölgesinde Filistin'in devlet olarak tanınmasının sembolik olacağını" belirtti.

Lidegaard, Filistinli mevkidaşı Riyad el-Maliki ile Ramallah'ta görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ülkesinin Filistin'e destek olduğu ve görevlerini yerine getirmesi için destek olmaya devam edeceğini ifade etti.

 Lidegaard, "Biz, Avrupa Birliği'nin bir parçasıyız ve genel anlamda siyasetimiz birlik ile uyum içerisinde. Münferit adımlar atmayacağız. İsrail'in devam eden siyaseti gölgesinde Filistin'in devlet olarak tanınması sembolik olacaktır, reel düzlemde bir şey değişmeyecektir" dedi. 

Maliki ise görüşmeler sırasında Danimarkalı mevkidaşına, İsrail'in Filistinlilere yönelik işlediği ihlallerin yanı sıra son İsrail saldırısının ardından özelde Gazze genelde ise Filistin'in içinde bulunduğu durumu paylaştığını dile getirerek, "İsrail-Filistin müzakereleri, İsrail'in Kudüs ve mukaddes değerlere yönelik ihlalleri ve Yahudi yerleşim inşası projesine devam etmesi nedeniyle başarısız oldu" ifadesini kullandı.

Filistinli liderlerin, İsrail işgalinin son bulması için izlenecek proje kapsamında BM Güvenlik Konseyi yetkilileriyle görüşmelere devam edeceğini kaydeden Maliki, Lidegaard'a "İsrail'in baltalamaya çalıştığı iki devletli çözüm ile Filistin'in devlet olarak tanınması konularında İsveç'i örnek almaları" çağrısında bulundu.   

Kudüs ziyaretinin ardından bugün Ramallah'a gelen Danimarka Dışişleri Bakanı Lidegaard'ın görüşmelerini tamamladıktan sonra yeniden Kudüs'e gitmesi bekleniyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu