Güney Sudan Devlet Başkanı  Hartum'da

Güney Sudan Devlet Başkanı Hartum'da


Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir ile bir araya geldi.

HARTUM (AA) - Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir ile bir araya geldi.

Salva Kiir, görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "Hartum'u ziyaret etmekten mutluyum. Bu ziyaret, iki ülke arasındaki ilişkileri ve imzalanan anlaşmaların uygulanmasını güçlendirecek" dedi.

Güney Sudanlı Lider Kiir, "Beşir ile dış borçların düşürülmesi ve Sudan'a uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılması için çalışılması amacıyla kurulan ortak komisyonun faaliyete geçirilmesi konusunda anlaştık" diye konuştu. 

Beşir de iki ülke sorunlarının çözümü için daha önce imzalanan anlaşmaları uygulayacak iradeye sahip olduklarını belirterek, "Kardeşim Mayardit'in kısa süren ziyaretinde Eylül 2012'de imzalanan işbirliği anlaşmalarının uygulanma yolları da dahil tüm ortak konuları ele aldık" dedi.

Sudan Devlet Başkanı Beşir, "Sınırda tampon bölge kurulmasını öngören anlaşmanın bir an önce uygulanması konusunda da Mayardit ile hem fikiriz" ifadesini kullandı. 

Bu arada Sudan Dışişleri Bakanı Ali Kerti'nin okuduğu sonuç bildirisine göre, Mayardit ile Beşir, 2012'de imzalanan güvenlik anlaşmasında öngörülen tampon bölge kurulması meselesini görüşmek üzere bu ay içerisinde ortak güvenlik komitesi toplantısı yapılmasına karar verdi.  

Sınırda 50 kilometelik bir mesafede oluşturulması planlanan tampon bölge, bir ülkenin diğer ülkedeki isyancılara herhangi bir destek vermesini engellemeyi amaçlıyor. 

Bildiride ayrıca tarafların, Cuba yönetiminin, zengin petrol rezervlerinin varlığı ile bilinen tartışmalı Abyei bölgesinin sorunlarının çözümü için kurulan ortak idari komisyonunun eşbaşkanını bir an önce belirlemesi konusunda uzlaştığı da kaydedildi.

Güney Sudan, 2005'te varılan barış anlaşması gereği düzenlenen referandumda halkın yüzde 98'inin kabul etmesi sonucu Temmuz 2011'de Sudan'dan ayrılmıştı. Sudan ve Güney Sudan yönetimleri arasında, başta petrol bakımından zengin Abyei bölgesi olmak üzere sınır bölgeleri konusunda anlaşmazlıklar yaşanıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
FETÖ bunu da yaptı… Öğrenciler hastanelik oldu
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
BM'nin hala Arakan'a erişimine izin yok

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu