ABD Büyükelçiliği heyeti KAYSO'da

ABD Büyükelçiliği heyeti KAYSO'da


Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı James Turner ve beraberindeki heyet, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak’ı ziyaret etti.

Turner, ziyarette yaptığı konuşmada, ekonomik anlamda iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için bu tür ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Amerika'nın Ankara Büyükelçisinin de Kayseri'yi ziyaret etmeyi çok istediğini ifade eden Turner, Size onun selamlarını getirdim. Ben sadece ekonomi amaçlı buradayım. Ayrıca Türk ve Amerikan şirketleri arasındaki ortak noktaları tespit edip birlikte iş yapma olanaklarını araştırmak ve iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik konuları konuşmak üzere bu ziyareti gerçekleştiriyoruz diye konuştu.

KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ABD ile ilişkileri çok önemsediklerini vurguladı.

Amerika ile ne kadar yakın ilişkiler kurulursa iş dünyasına o kadar faydası olacağını dile getiren Boydak, şunları kaydetti:

ABD ile ilişkilerde Kayserimizi hep yakın tutmaya gayret ediyoruz. Amerika ile nasıl iş yapılacağı konusunda burada birçok toplantı yaptık. Aslında Amerika’ya hiç yabancı değiliz. Talas ilçemizde 1900’lü yılların başında kurulmuş bir Amerikan Kolejimiz vardı. Bugün burası Türkiye'de yöneticilik yapan birçok kişinin yetiştiği yerdir. Ticaretimiz çok yeterli değil ama biz en azından Türkiye olarak biraz daha bilinçlendik. Amerika'nın her eyaletini farklı büyük bir ülke gibi düşünmek gerekir. Hepsinin farklı özellikleri var. Oralara yönelik gayretlerimizi arttırıyoruz.

Kayseri'den makine ihracatından hastane mobilyasına kadar çeşitli ürünler gönderdiklerini belirten Boydak, Amerika’ya 2013 yılında yaklaşık 63 milyon 300 bin dolarlık ihracat yaptık. Bu da toplam ihracatının yüzde 3’üne denk geliyor. Rakam düşük gibi görünmesine rağmen önceki yıllara göre daha iyi bir konumdayız diye konuştu.

Boydak, dünyadaki enerji kaynağının önemli bir kısmının Ortadoğu’da bulunduğunu ve burada çok büyük potansiyel olduğunu vurgulayarak, Bu potansiyelin tabii ki yerel dinamiklerle hayata geçmesini çok önemsiyorum. ABD’li şirketler Avrupalı şirketlere göre daha esnek ve daha ileriye dönük düşünüyorlar. Türkiye’de de değerlendirilmesi gereken birçok fırsat var. Bu fırsatları birlikte değerlendirmeye ve iki ülke arasındaki ticaret hacmini geliştirmeye her zaman hazırız ifadelerini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu