2015 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda

2015 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda


CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, Ülkemizin böylesine kutuplaştığı bir ortamda, yanı başımızda mezhep savaşlarının arefesinde olunduğu bir konjonktürde ülkedeki tüm siyasi aktörler, söylem ve eylemlerine dikkat etmeli, Türkiye’nin geleceği siyasal çıkar ve hesapların üstünde tutulmalıdır dedi.

2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile 2013 yılı Kesin Hesap Kanun tasarılarının geneliyle Sayıştay tezkerelerinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeleri devam ediyor. 

CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, görüşmeler sırasında yaptığı konuşmada, son dönemde Yüce Meclis'in saygınlığına yakışmayan uygulamalar olduğunu ifade ederek, bu durumdan üzüntü duyduğunu söyledi. 

Meclis TV yayınlarının süresine ilişkin eleştirilerde bulunan Ayaydın, Meclis TV’nin karanlığa bürünerek, Meclis çalışmalarının televizyondan takip edilmesinin engellenmesi 24. Dönemin ayıbı olarak tarihe geçecektir. Kendi medyasını oluşturduktan sonra artık ihtiyaç hissetmediği Meclis TV’yi kapatarak, muhalefetin sesini engelleyen AKP iktidarına koca yasama organı olarak karşı durulamayışı da ayrıca hazin ve düşündürücüdür diye konuştu.   

Kanun yapımında izlenen yola da tepki gösteren Ayaydın, iktidarın kanuni düzenlemeler için Meclis'i bir şekil şartı gibi gördüğünü, denetim görevini de gerçekleştirilemez, etkisiz bir hale getirdiğini ileri sürdü. 

Ayaydın, Cumhurbaşkanlığı bütçesine ilişkin değerlendirmelerde de bulunarak, bu makamın siyaset üstü ve tarafsız olması gerektiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

İktidar çevrelerince Cumhurbaşkanı'nın yetkileri fazlasıyla konuşulurken, sorumluluklara pek değinilmemektedir. Açıktır ki, halkın oyuyla seçilen Cumhurbaşkanı, uzlaşma ve kucaklayıcı olma açısından daha fazla sorumluluk yüklenmektedir. Özellikle ülkemizin böylesine kutuplaştığı bir ortamda, yanı başımızda mezhep savaşlarının arefesinde olunduğu bir konjonktürde ülkedeki tüm siyasi aktörler, söylem ve eylemlerine dikkat etmeli, Türkiye’nin geleceği siyasal çıkar ve hesapların üstünde tutulmalıdır

MHP Manisa Milletvekili Sümer Oral da Meclis'te düzenlenen grup toplantılarının miting gibi gerçekleştirildiğini ifade ederek, bunun çalışmaların düzensiz bir ortamda gerçekleşmesine yol açtığını ileri sürdü. 

Cumhurbaşkanına görevlerini hatırlatmak için top mu patlatalım ne yapalım?

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise Meclis'in yeni bir anayasa yapamamasının sorumluluğunun herkesin üzerinde olduğunu belirterek, bu girişimlerde AK Parti'nin masayı deviren taraf olduğunu, Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in ise tarafsız davranmak yerine AK Parti'den yana bir tutum sergilediğini iddia etti. 

Kaplan, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun Kobani protestolarını da incelemesini istedi. 

Cumhurbaşkanı'nın Milli Güvenlik Kurulu'na başkanlık ettiğini hatırlatan ve Kırmızı kitabı istiyoruz vermiyorsunuz. Peki bunu hangi kurumlar biliyor. Neden Meclis'in üzerinde kırmızı bir kitap var? diye sordu. Cumhurbaşkanlığı makamının tarafsız ve birleştirici olması gerektiğine işaret eden Kaplan, Cumhurbaşkanı'nın sorumsuz bir söylemi var. Cumhurbaşkanlığını unutmuş, Kasımpaşa'dan yeni çıkmış bir siyasetçi gibi. Cumhurbaşkanlığı partilere eşit mesafede olması gerekirdi ifadelerini kullandı. Kaplan'ın Hergün Cumhurbaşkanı'na görevlerini hatırlatmak için top mu patlatalım ne yapalım? sözlerine AK Parti bazı milletvekilleri tepki gösterdi.

Partilerine yönelik adeta linç kampanyaları düzenlendiğini ileri süren Kaplan'ın sözlerine CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin, Size yeni başladı. Bize 10 yıldır yapılıyor karşılığını verdi. Kaplan ise 10 sene öncesine gidersek, siz bizim yerimizde olsaydınız Antartika'dan çıkardınız dedi. 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: PYD/YPG, PKK'nın birer yan kuruluşudur
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Irak ordusundan Peşmerge açıklaması

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu