Yargıda mesleki ahlak kurallarına yeni düzenleme

Yargıda mesleki ahlak kurallarına yeni düzenleme


Adalet Bakanlığı ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) işbirliğinde, hakim ve savcıların uymaları gereken mesleki ahlak ve davranış kurallarını belirleyen bir düzenleme yapılacak.

2015 yılına ilişkin hükümet programının adaletle ilgili bölümünde, mevcut durum analizi yapıldı, amaçlar ve alınacak tedbirlere yer verildi.

Buna göre, alınacak tedbirler arasında, hakim ve savcılar için mesleki ahlak kurallarının belirlenmesi de bulunuyor.

Yargı mensuplarının mesleki ahlak ve davranış kuralları, uluslararası ölçütlere göre belirlenerek hayata geçirilecek. Bu kapsamda, yargı mensuplarının mesleki ahlak ve davranış kuralları konusunda düzenleme yapılacak.

Adalet Bakanlığı ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu işbirliğinde yürütülecek çalışmalar sonucu, hakim ve savcıların uymaları gereken meslek ahlak ve davranış kurallarını belirleyen bir düzenleme hazırlanacak.

Düzenlemenin 2015 yılı aralık ayın sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor. 

Amaç ve hedefler

2015 yılı programında, evrensel hukuk normları, hukuk devleti ve hukukun üstünlüğünün gerekleri çerçevesinde yargılama sürecinin hızlı, adil, etkin, güvenli ve isabetli işlemesi amacıyla alınacak tedbirlere de yer verildi. 

Buna göre, yargıya ulaşılabilirliği kolaylaştırmak amacıyla savunma hakkı ve adli yardım güçlendirilecek. Bu kapsamda hukuk kliniği yöntemleri geliştirilecek ve uygulamaya başlanacak. Ayrıca, adli yardım müessesine yönelik kanun taslağı hazırlanacak. 

Koruyucu ve önleyici hukuk yaklaşımı yaygınlaştırılacak. Hukuk uyuşmazlıklarında basitleştirilmiş yargılama usulü uygulanacak. Aynı uyuşmazlık konusunda doğacak kolektif menfaatlerin korunmasına hizmet edecek grup davaları sistemi getirilecek. 

Bilirkişilik kurumu gözden geçirilerek etkin işleyen bir sistem oluşturulacak. 

Adli Tıp Kurumunun kapasitesi artacak

Adli Tıp Kurumunun kapasitesi artırılacak, bilirkişi görüşü için kuruma gelen dosyaların makul sürede sonuçlandırılması sağlanacak. 

Adli Tıp Kurumu Kanunu'nda değişikliğe gidilerek, Adli Tıp İhtisas Dairelerinin ve kurumun ülke genelindeki birimlerinin sayısı artırılacak, Adli Tıp Genel Kurulu'nun yapısı gözden geçirilecek, ihtiyaç duyulan il merkezleri ve diğer ağır ceza merkezlerinde adli tıp birimlerinin faaliyete geçirilmesi sağlanacak. 

Kurumun insan kaynakları ve teknolojik kapasitesi geliştirilecek, adli bilimler alanında üniversitelerle yapılan işbirliği çalışmaları artırılacak. 

Hukukun tüm dallarında alternatif uyuşmazlık çözüm yollarına ağırlık verilecek. 

Hakim, savcı, personel sayısı 

Verilere göre, Türkiye'de 2014 yılı eylül ayı sonu itibariyle hakim ve cumhuriyet savcısı sayısı 13 bin 980, mahkemelerde çalışan adalet personeli sayısı ise 51 bin 419. 

Hakim sayısı ile diğer adalet personeli sayısı genel olarak Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerdeki ortalamanın altında kaldı. Buna göre, 100 bin kişiye düşen hakim sayısı ile mahkemede çalışan adalet personeli yüzdesi şöyle:

Ülkeler                 Hakim Sayısı       Adalet Personeli 

Almanya                   24,7                    66,9

Fransa                      10,7                    33,2

Hollanda                   14,4                    37,3

İsviçre                       15,8                    53,6

Portekiz                    19,2                    58,3

İtalya                        10,6                     40,5

Türkiye                      10,7                    32,2

Adli yardıma ayrılan pay 

Türkiye, kamu bütçesinden adli yardıma ayrılan payda da AB ülkeleri arasında alt sıralarda kalıyor.

Adli yardıma kamu bütçesinden kişi başına ayrılan pay 2010 yılında 1,1 avro iken bu miktar 2012'de 1,2 avroya yükseldi. Ancak buna rağmen Türkiye, çoğu AB ülkesine kıyasla düşük kalıyor. 

Ülkelerdeki kamu bütçesinden kişi başına ayrılan adli yardım miktarı şöyle:

Ülkeler              Kişi başı miktar (avro)

İngiltere                    41,6

Fransa                       5,6

Hollanda                  28,8

İspanya                     0,8

Portekiz                     5,3

İtalya                         2,6

Türkiye                      1,2

Cezaevlerindeki kapasite 

Programa göre, son dönemde ceza ve infaz kurumları ile tutukevlerinin sayısında ve kapasitesinde iyileştirmeler sağlandı. Küçük ve etkin kullanılmayan ceza ve infaz kurumları ve tutukevleri kapatılırken, modern ceza infaz kurumları ve tutukevleri inşa edilerek toplam kapasite yükseltildi. 

Bu yılın ekim ayı itibarıyla ceza infaz kurumları ve tutukevleri toplamı 368, toplam kapasite 163 bin 575 kişi oldu. Cezaevlerinde 152 bin 37 tutuklu ve hükümlü bulunuyor. 

Adalet hizmetlerinin etkili ve verimli sunulabilmesi için modern adliye binalarının yapılması ve yenilenmesi çalışmalarına devam edildi. UYAP Bilişim Sistemi'nin donanım ve altyapısı tamamlandı, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) projesi çalışmalarına devam edildi. Bu yılın ekim ayı itibariyle 2 bin 870 duruşma salonunda sistem çalışıyor. 170 ceza infaz kurumuna ve 443 kurulum yapıldı. Sistem önümüzdeki süreçte bütün adalet teşkilatına yaygınlaştırılacak. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu