Terörle mücadele

Terörle mücadele


İngiliz hükümetine bağlı dijital iletişim ve istihbarat kurumu GCHQ'nun Başkanı Robert Hannigan, internete egemen olan ABD'li teknoloji şirketlerinin, terörist ve suçlular tarafından kötüye kullanıldığını öne sürerek teknoloji şirketlerine hükümetlerle işbirliği yapması çağrısında bulundu.

Hannigan, İngiliz Financial Times (FT) gazetesinde yer alan İnternet, bir teröristin komuta ve kontrol ağı seçimi başlıklı makalesinde, internete egemen olan bazı ABD'li teknoloji firmalarının, hizmetlerinin kötüye kullanıldığını kabul etmediğini vurgulayarak bu firmaları, İngiliz istihbarat servislerinin çalışmalarına destek vermeye çağırdı.

IŞİD, üyeleri internette yetişen ilk terör örgütü ifadesini kullanan Hannigan, terörist grubun internetin gücünü kullandığına dikkati çekti.

Hükümetlerin ve istihbarat servislerinin bu alanda karşılaştığı zorlukları devasa olarak nitelendiren Hannigan, bunun ancak teknoloji şirketleriyle yapılacak daha büyük işbirliğiyle karşılanabileceğini söyledi. Hannigan, makalesinde şu ifadelere yer verdi:

Teröristler interneti uzun süredir kullanıyor. Ancak IŞİD'in yaklaşımı iki önemli alanda farklı. El Kaide ve iştirakleri interneti isimsiz konulan materyallerin yayılması için bir alan olarak görürken, IŞİD ise interneti kendini tanıtmak, insanların gözünü korkutmak ve yeni işe aldıklarını radikalize etmek için gürültülü bir kanal olarak benimsedi. IŞİD aşırıcıları, sosyal medya ile mesajlaşma hizmetlerini ve kendi üyelerinin anlayacağı bir dili kullanıyor. Bu durum GCHQ gibi kurumlara yönelik daha büyük bir zorluk oluşturuyor. GCHQ, MI5 ve Gizli İsthbarat Servisi gibi kardeş kurumlarımız, internete egemen olan ABD'li dev teknoloji şirketleri de dahil olmak üzere özel sektörün büyük desteği olmadan bu zorluklarla baş edemez.

Hannigan, internette hizmet veren şirketlerin suç ve terörizm faaliyetleri için güzergahlar oluşturduğunu belirterek, Ne kadar hoşlarına gitmese de (ABD'li teknoloji şirketleri) terörist ve suçluların komuta ve kontrol ağları seçimine dönüştü uyarısında bulundu.

Bazı teknoloji şirketlerinin, hizmetlerinin kötüye kullanıldığını reddettiğini ifade eden Hannigan, Muhteşem oluşum World Wide Web'in (WWW veya web) 25. yıl dönümü kutlanmak üzere, vatandaşların korunması alanında demokratik hükümetlerle teknoloji şirketleri arasında yeni anlaşmaya ihtiyacımız var. Bunu şimdi yapmak, daha fazla şiddetten sonra yapmaktan daha iyi değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere'de GCHQ, MI5 ve MI6 olmak üzere 3 istihbarat kuruluşu bulunuyor. GCHQ, Birleşik Krallık'ın siber bağlantıları ve altyapısının güvenliğinden sorumluyken, MI5 terörizm, kundaklama ve casusluk gibi konularda ulusal güvenliği korumaktan, MI6 ise dış istihbarattan sorumlu.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Haşd-i Şabi ve Peşmerge çatıştı!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu