Balyoz Planı davasında yeniden yargılama

Balyoz Planı davasında yeniden yargılama


Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, bilirkişileri tanımadığını belirterek, Her bir bilirkişinin öz geçmişi, hangi okullarda okuduğu, bilirkişi sertifikası var mı yok mu bunların bildirilmesini istiyorum dedi.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce sanık sayısının fazlalığı nedeniyle Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu'nda görülen duruşma, sanıklara, tanık beyanları ve oluşturulan bilirkişi listesine itirazlarının olup olmadığı soruldu.

Emekli Oramiral Özden Örnek, tanık beyanlarına itirazı olmadığını ifade etti.

Bilirkişi listesine yönelik eleştirilerini dile getiren Örnek, "Bilirkişi listesini tanımıyorum. Her bir bilirkişinin öz geçmişi, hangi okullarda okuduğu, bilirkişi sertifikası var mı yok mu bunların bildirilmesini istiyorum. Bu davada 16 bilirkişi raporu var. Sanıkların da aldırdıkları raporlarla toplamda 40 rapor var. Bundan önceki mahkeme, esası reddederek sadece uyduruk bir nedenle bilimsel gerçekleri reddetti" diye konuştu.

Emekli Tuğamiral Osman Kayalar, yeni bilirkişi heyeti oluşturulmasına gerek olmadığını belirterek, şunları söyledi:

Sonunda tanıklar lütfedip de konuşabildi, darbe planı olmadığını söyledi. Artık daha fazla maddi kayba uğramak istemiyorum. Uğradığım zararların telafisini istiyorum. Dosyada pek çok bilirkişi ve uzman mütalaası var. Dijital kayıtların başka tarihlerle eklendiğini göreceksiniz. Çünkü bizi bunlarla suçladılar. Silivri Vergi Dairesi'ne yatırdığım mahkeme harcının da tarafıma yatırılmasını istiyorum.

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, "Balyoz kumpası hukuken de siyaseten de çökmüştür. Murat Özenalp hayata geri dönebilir m? Gasp edilen hayatlarımız geri dönebilir mi? Tanıklar çok geç konuşmuşlardır. Kayıplar çok büyüktür. Bu davaların adalet istemine verdiği ağır zararla Türkiye onarılması güç yaralar almıştır. Balyoz ve türevi davalar, Türk yargı ve adalet tarihinin kara lekeleridir. Bu lekelerin bir an önce temizlenmesi lazım" değerlendirmesinde bulundu.

Askeri bilirkişi oluşturulsun

Görüşü sorulan Emekli Albay Servet Bilgin, önceki mahkeme heyetinin bilirkişiler tarafından manipüle edildiğini savunarak, yeni bilirkişi heyetindeki kişilerin araştırılmasını istedi. Bilgin, "Dışarıdan etkiye mensupsalar bu kişilerin seçilmemesini, askeri bilirkişi oluşturulmasını istiyorum şeklinde konuştu.

Emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, "Dün tanıkların verdiği ifadeler, iddianamede atfedilen iddiaları yalanlamakta yeterlidir diye düşünüyorum. Bu kadar teknik olmasına rağmen yine de hala bu CD'lerin sahte olduğuna dair şüpheniz var mı yok mu onu da merak ediyorum. Bunu bilirkişiye de sormanıza gerek var mı bilmiyorum? dedi.

Mahkemenin iddianameyi reddetmesini ve yargılamanın düşmesini talep eden emekli Tümgeneral Recep Rıfkı Durusoy, Kanun bunu tarif etmemiş, böyle bir suç yok. 'Bayrampaşa biz çok kalmayacağız' filmindeki hadise daha vahim bir şekilde bizim başımıza geldi ifadelerini kullandı.

Tanık beyanlarına itirazının olmadığını ifade eden Durusoy, şunları söyledi:

Dijital verilerde benim iki yerde ismim geçiyor. Şahsımla ilgili kimin yazdığı ve ne amaçla yazıldığı belli olmayan veriler. Bu dosya nasıl ortaya çıkmış, bu tespit edilmeli. Bu tespit edilmeden ona karşı bir savunma yapmak da mümkün değil. Salakça hazırlanmış bir planın, uygulanamayacak bir planın, nasıl uygulanamayacağına dair askeri bilirkişilerin rapor hazırlamasını talep ediyorum. Oradaki ifadelerin uygulanamayacak olduğu ancak bir askeri bilirkişi size ifade edebilir.

Duruşma, avukatların tanık beyanları ve oluşturulan bilirkişi listesine ilişkin beyanların alınmasıyla devam ediyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
ÖTV, MTV arttı… Gözler o sektöre çevrildi
Dünya
İtalya bölünme için ilk adımı attı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu