Balyoz Planı davasında yeniden yargılama

Balyoz Planı davasında yeniden yargılama


Anayasa Mahkemesi'nin haklarının ihlal edildiği yönünde verdiği kararın ardından yeniden görülen Balyoz Planı davasındaki bazı sanıkların avukatı Celal Ülgen, Duruşmada her iki tanık da o kadar net, o kadar açık, o kadar duru bir ifadeyle olayı anlattı ki soru sormak ahmaklık olur, aptallık olurdu dedi.

Duruşmanın ardından adliyenin bahçesinde basın mensuplarına açıklama yapan Ülgen, bugünkü duruşmada, 5 yıldır dinlenmeyen 2 tanığın 15 dakikalık sürelerde bütün ifadelerini bitirdiklerini söyledi. 

Ülgen, duruşma çıkışında mahkeme başkanından yarınki aşamayı sorduğunu belirterek, Öğrendiğimiz kadarıyla yarın geri kalan sanıklar ifadelerini tamamladıktan sonra avukatlara geçilecek. Avukatlar da akşama kadar sürecek. Akşam saatlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi'nden gelen liste üzerinde mahkeme heyeti resen bilirkişi kurulu seçerek, dosyanın bilirkişiye gönderilmesine karar verecek ve dosyayı talik edecek. Tahminen ocak ayına gün verecek diye konuştu. 

Bundan sonraki aşamanın, Anayasa Mahkemesi'nin "ihlal" olarak tespit ettiği ikinci ayak olan dijital deliller" olduğunu anlatan Ülgen, Birinci ayak, bugün tanıklarla beraber çöktü. İkinci ayağın çökmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı. 

Ülgen, şunları kaydetti:

Üçüncü bir aşama da ülkeyi, yargısını bu hale getiren yargı içerisindeki çetenin deşifre olması, deşifre edilmesidir. Bu aşama, yargıçlardan, temyiz mahkemesi yargıçlarından başlayıp savcılara kadar adliye içerisindeki unsurların temizlenmesi aşaması olacaktır.

Oradaki kişiler, böyle bir şeyle karşılaşmadıklarını söylüyorlar

Bir gazetecinin Tanıkların dinlenilmesi sürekli isteniyordu. Sanık avukatları neden hiç soru sormadı? şeklindeki sorusuna Ülgen, şu yanıtı verdi:

Çünkü duruşmada her iki tanık da o kadar net, o kadar açık, o kadar duru bir ifadeyle olayı anlattı ki soru sormak ahmaklık olur, aptallık olurdu. Mahkemede hiçbir meslektaşımın ya da hiçbir komutanın bu aptallığı göstereceğini elbette düşünemem. Çünkü, oradaki kişiler böyle bir şeyle karşılaşmadıklarını söylüyorlar. Hangi soruyu soracaksınız? Karşılaştıklarını ortaya çıkaran bir soru mu sorulması gerekir? Böyle bir şey yok. Olmayan şeyin tanıklığı zaten olmazdı ama biliyorsunuz iddianamede, Aytaç Yalman paşayla Hilmi Özkök paşanın 'Balyoz darbe planını engellediği' yolunda bir ifade vardı. Her ikisi de 'bilmediğimiz, görmediğimiz şeyi nasıl engelleriz' dediği için herhangi bir soru sorulmamıştır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kerkük geriliminde yeni gelişme: Barzani açıklama yapacak!
Türkiye
Meteorolojiden 5 il için kuvvetli rüzgar uyarısı
Dünya
Kerkük geriliminde yeni gelişme: Barzani açıklama yapacak!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu