Bulgaristan’da Aşure Günü Kutlaması

Bulgaristan’da Aşure Günü Kutlaması


Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğünün başkent Sofya’daki Banya Başı Camisi’nin parkında Aşure Günü Kutlaması adı altında düzenlediği etkilikte halka aşure dağıtıldı.

Törende konuşan Başmüftü Mustafa Aliş Haci, Bulgaristan’da bu anma töreninin her yerde yapıldığını belirterek, Bütün Bulgaristan Müslümanları aşure yapmak suretiyle bunu kutluyorlar, anıyorlar ve inanıyorum ki bizden sonra da gelenler aynı istikamette devam edecekler dedi.

Sofya Bölge Müftüsü Mustafa İzbiştali de 3 yıl önce aynı yerde ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA Partisi (Atak) taraftarlarının cuma namazına gelen Müslümanlara saldırdıklarını anımsattı.

Törene katılan Bulgaristan Ortodoks Kilisesi temsilcisi papaz Angel, ve İsrail Dini Konseyi Başkanı Robert Cerasi de Bulgaristan’daki başlıca dinlerin birbirinin önemli günlerine saygı duyduklarını ifade ettiler.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Muharrem ayının 10. günü dolayısıyla yayınladığı bildiride şu ifadelere yer verdi:

Hz. Hüseyin'in ve pekçoğu ehlibeytten Kerbela şehitlerinin acılarını yüreklerimizde hissediyoruz. Kerbela'nın acısı bizlere zulüm, haksızlık ve adaletsizlik karşısında ayakta, bir ve birlikte durmanın önemini, beraberliğin eşsiz değerini yeniden anımsatıyor. Büyük Türk mutasavvıfı Yunus Emre'nin bir şiirinde Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'i 'Arş'ın İki Gölgesi' olarak anması, topraklarımızda kök salmış ehlibeyt sevgisinin önemli işaretlerindendir.

Aşure dağıtma etkinliğine Sofya’da görev yapan Müslüman ülkeleri diplomatları ile katılan Türkiye Büyükelçiliği Sosyal Ateşesi Dr. Ulvi Ata da  Muharrem ayı deyince, bütün Müslümanlar yürekten Kerbela’dan ibret sahnesini ölü dünyadan tekrar canlandırıyorlar ve oradan bir ders alıyorlar. Dünyanın neresinde olursak olalım, Kerbela hepimize, ‘gelin, kardeş olun, düşmanlıkları, art niyetleri bir kenara bırakın, selamlaşın, birbirinize tebessüm edin ve bu gök kubbeyi, bu yeryüzünü yaşanabilir bir hale getirin’ diye bir mesaj veriyor” diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu