Etiyopya-Mısır Ortak Bakanlar Komitesi

Etiyopya-Mısır Ortak Bakanlar Komitesi


Etiyopya Dışişleri Bakanı Tedros Adhanom, ülkesinin Nil sularının paylaşımı konusunda tarafı olmadığı anlaşmaların yükümlülüklerini yerine getirmeyeceğini söyledi.

Başkent Addis Ababa'da düzenlenen Etiyopya-Mısır Ortak Bakanlar Komitesi'nin sonunda Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ile düzenlediği ortak basın toplantısında Adhanom, Etiyopya'nın, Nil sularının paylaşımı konusunda 1929 ve 1959 yıllarında Nil havzası ülkeleri arasında yapılan anlaşmalara bağlı kalmadığına ilişkin soruya, Bahsedilen ilk anlaşma Mısır ve İngiltere arasında yapıldı. Bu anlaşmanın Etiyopya ile yakından veya uzaktan bir ilgisi bulunmuyor. 1959'daki anlaşmaya gelince bu da Mısır ile Sudan arasında yapıldı dolayısıyla bu iki ülkeyi ilgilendiriyor dedi.

Etiyopya'nın egemen bir devlet olduğunu ifade eden Adhanom, Taraf olmadığımız anlaşmaların yükümlülüklerini yerine getirmemiz mümkün değil" ifadesini kullandı.

Nil havzası ülkelerinin uzun süren görüşmeler sonunda Nil sularının paylaşımı konusunda Entebbe çerçeve anlaşmasına vardığını hatırlatan Dışişleri Bakanı, söz konusu anlaşmanın Mısır dahil havzadaki bütün ülkelerin çıkarına olduğunu, daha önceki anlaşmaların ise sadece Mısır'ın çıkarlarına önem verdiğini savundu. 

Adhanom, Mısır'a söz konusu çerçeve anlaşmasına katılması çağrısında bulundu ve ülkesinin adil bir çözüm için Nil havzası ülkelerinin tümüyle çalışmaya hazır olduğunu yineledi.

Nil sularının paylaşımını düzenleyen ve Entebbe olarak bilinen çerçeve anlaşmasını yukarı Nil havzası ülkelerinden Etiyopya, Kenya, Uganda, Ruanda ve Tanzanya 2010 yılında, Brundi ise 2011 yılında imzalamıştı. Mısır ve Sudan ise 1929-1959 yıllarında imzalanan anlaşmaları esas aldıklarını belirterek, kendilerine düşen payın azalmasına sebep olacağı gerekçesiyle anlaşmayı imzalamayı kabul etmemişti.

Nil havzası, Eritre, Uganda, Etiyopya, Sudan, Güney Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Brundi, Tanzanya, Ruanda, Kenya ve Mısır'dan oluşuyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Ömer Çelik'ten 'referandum' açıklaması
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Duterte'nin sarayına silahlı saldırı

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu