Ulusal İttifak Hareketi yasaklandı

Ulusal İttifak Hareketi yasaklandı


Mısır, Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi ile organizasyonun siyasi organı İstiklal Partisi'ni yasakladı.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak hareketi ve siyasi organı olduğu kabul edilen İstiklal Partisi'nin yasaklı örgütler olduğuna dair karar Mısır Resmi Gazetesi'nde bu gün yayınlandı. 

Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı'nda Kahire Acil İşler Mahkemesi'nde 23 Eylül'de açılan davada İttifak'ın yasaklanmasına binaen bu kararnamenin yayınlandığı ifade edildi. İbrahim Mihlib Hükümeti 16 Ekim'de düzenlediği toplantıda Ulusal İttifak aleyhinde alınan mahkeme kararının uygulanacağını duyurdu. 

Darbeyle görevinden uzaklaştırılan Muhammed Mursi'ye karşı düzenlenen 30 Haziran 2013 olayları öncesinde Mursi'yi desteklemek amacıyla 28 Haziran gününden itibaren faaliyet gösteren darbe karşıtı Ulusal İttifak, 8 Temmuz'da Mısır için İslami Ulusal İttifak adıyla kurulmuştu. 

Bünyesinde Mursi'nin görevden alınmasına karşı olan 30 civarından İslamcı grup, siyasi parti ve hareketi barındıran İttifak daha sonra Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak adıyla faaliyette bulundu. Rabia ve Nahda meydanlarında Mısırlılara 3 Temmuz'a karşı durmak gerektiği yönünde çağrılar yaptı. 

Mısır'da darbe karşıtı gösterilerin düzenlenmesi ve konuya ilişkin açıklamaların birinci adresi olarak kabul edilen Ulusal İttifak bünyesinde çok sayıda darbe karşıtı toplum önderi, sanatçı, akitivist ve siyasetçiyi barındırıyordu. 

Geçtiğimiz Ağustos ayında Ulusal İttifak'la siyasi anlaşmazlıklar yaşayan bazı siyasi parti ve gruplar darbe karşıtı bu oluşumdan ayrıldıklarını duyurmuştu. 

İstiklal Partisi Genel Sekreteri ve Ulusal İttifak sözcüsü Mecdi Kurkur geçtiğimiz 2 Temmuz'da gözaltına alınmış ve Tora Hapishanesi'ne gönderilmişti.

Ülkedeki askeri darbeye karşı koyan Ulusal İttifak destekçilerinin çoğunluğu İslami kimlikleriyle tanın şahsiyetler olmasından dolayı Müslüman Kardeşler Cemaati (İhvan) üyesi olmakla suçlanmıştı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu