Yumurta atma cezası

Yumurta atma cezası


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e, kürtajla ilgili açıklamaları nedeniyle, 2 Haziran 2012'de, İzmir Caddesi'ndeki esnaf ziyareti sırasında yumurta atan 2 kadın, tehdit ve kamu görevlisine alenen hakaret"ten 2 yıl 7 ay 20'şer gün hapis, olası kasıtla mala zarar vermeye teşebbüs suçundan ise 25 gün karşılığı 500'er lira adli para cezasına çarptırıldı. Sanıklara verilen hapis cezası ertelendi.

Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanıklar Neslihan Uyanık ve Nebiye Merttürk ile tarafların avukatları katıldı.

Cumhuriyet Savcısı İhsan Altuğ, daha önce verilen ve sanıkların tehdit, kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret ve mala zarar verme suçlarından cezalandırılmasına ilişkin esas hakkında görüşe katıldığını belirterek mala zarar verme suçunun TCK'nın olası kasta ilişkin hükmüyle birlikte değerlendirilmesini istedi.

Sanık avukatları, müvekkillerinin beraatlarını talep ettiler.

Sanıklardan Neslihan Uyanık, esas hakkındaki savunmasında, demokratik protesto hakkını kullandığını söyleyerek, Suç işlemediğim kanaatindeyim dedi ve beraatını istedi.

Sanık Nebiye Merttürk de Burada yargılananın kürtaj ve kadınların yaşam hakkı olduğunu düşünüyorum ifadesini kullandı ve beraat talep etti. 

Sanıklar, CMK'nın, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin 231. maddesinin uygulanmasını istemediklerini bildirdiler.

Hakim Şahin Kurt, sanıkların tehdit suçundan 1 yıl 8'er ay, kamu görevlisine alenen hakaret suçundan ise 11 ay 20'şer gün olmak üzere toplam 2 yıl 7 ay 20'şer gün hapse mahkum edildiğini, pişmanlıkları ve yeniden suç işlemeyecekleri hususunda kanaat oluştuğu gerekçesiyle bu cezalarının ertelendiğini açıkladı.

Kurt, sanıklara olası kasıt altında mala zarar vermeye teşebbüs suçundan da 25'er gün karşılığı 500'er lira adli para cezası verildiğini kaydetti.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu