Parasetamol seçim stresini azaltıyor

Parasetamol seçim stresini azaltıyor


Ağrı kesiciler zor seçimlerin daha iyi yönetilmesini sağlayabilir.

ABD'deki Kentucky Üniversitesi'nden bilim adamları beynin fiziksel acıyla bağlantılı bölgesinin psikolojik acıyla da ilişkili olduğunu belirledi. 

Bilim adamları, ağrı kesicilerin etken maddesi parasetamolün baş ağrılarını dindirdiği gibi zor kararlar alması gerekenlerin kapıldığı endişe ve stresi de azaltabileceğini vurguladı.

İlk deneyde bilim adamları katılımcılardan bazılarına parasetamol, bazılarına iyileştirici etkisi olmayan plasebo hapları verdi. Yarım saat sonra katılımcılardan tamamlamak istedikleri ancak seçim yapması zor iki işten birine karar vermesi istendi. Parasetamol alanların diğer gruptan daha kolay seçim yaptığı görüldü.

İkinci deneyde katılımcılardan fiyatını kendilerinin belirleyeceği bir fincanı satması istendi. Bu durumda kendilerine verilen bir eşyanın satılması ve ona değer biçmek katılımcılarda stres ve endişeye yol açtı. Parasetamol alanların fincanı daha ucuza ve kolay sattığı belirlendi. 

Bilim adamları, kişiler seçim yapmak zorunda kaldığında bir anlamda acı çektiklerini ancak sonuçların ağrı kesicilerin endişe ve stresin azaltılmasına yardımcı olduğunu gösterdiğini belirtti. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Avrupa, terörden değil demokrasiden yana karar almalı
Türkiye
AK Parti'li yöneticilerden Defarges hakkında suç duyurusu
Dünya
Musul'dan kaçan sivillerin sayısı 400 bine yükseldi

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu