En fazla palamudu Türkiye avlıyor

En fazla palamudu Türkiye avlıyor


Türkiye, Ege ve Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler arasında en fazla palamut avını yapan ülke.

Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İlhan Aydın,denizler arası göç etme özelliğine sahip olan palamut balığı avının büyük bölümünün su sıcaklığı ve besin miktarına bağlı olarak eylül-kasım aylarında Karadeniz'de yapıldığını belirtti.

Aydın, Karadeniz'e komşu ülkelerin palamut avcılık istatistiklerinin hemen hemen sıfıra yakın olduğunu vurgulayarak, Ege ve Karadeniz'e kıyı ülkelere baktığımızda palamuttan en büyük payı Türkiye alıyor. Yunanistan, maksimum 3-5 bin ton palamut avcılığı yapıyor" dedi.

Türkiye'nin palamut av miktarının yıllara göre değişim gösterebildiğini vurgulayan Aydın, Ülkemizin av miktarı 70 bin tona kadar çıkabiliyor. Palamudun 1928 yılından günümüze kadar yakalanma istatistiklerine bakıldığında her 7-8 senede en üst noktaya ulaştığı, sonra tekrar düşüş ve yükselme eğiliminde olduğu görülüyor diye konuştu.

Aydın, ülke karasularından elde edilen palamudun yaklaşık yüzde 85'lik kısmının gırgır ağlarıyla, geriye kalan kısmın ise uzatma ağları ve dalyanlarla yakalandığını söyledi.

Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nün 2005 yılından beri palamudun biyolojik özelliklerinin belirlenmesi ve avcılık çabasının ortaya koyulabilmesi için çalışmalar yaptığını belirten Aydın, bu çalışmalarda balığın büyüme özelliklerinden, avlanma yeri ve zamanından av verimine kadar birçok parametrenin toplandığını ifade etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK tatbikatın seviyesini yükseltti.
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
L’Oreal’in sahibi öldü.

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu